Opłatek Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan

Spotkanie opłatkowe, które zawsze odbywa się w Nowym Targu w Święto Trzech Króli, poprzedzone było mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych członków Związku Podhalan oddział Nowy Targ. Później górale wraz z gośćmi zawitali w progi Miejskiego Centrum Kultury do sali regionalnej, która w swoje nowej odsłonie łączy tradycję z nowoczesnością.
-Po dwuletniej przerwie spowodowanej nie tylko remontem, ale i Covidem spotkaliśmy się dziś na opłatku, tradycyjnie w Trzech Króli – to termin z dawien dawna zachowany. Dziękujemy Panu Bogu za to, co za nami, a pytamy o to, co przed nami. Połączone to jest z otwarciem Izby im. ks. Józefa Tischnera, siedziby naszego nowotarskiego oddziału. Cieszymy się, że w końcu wróciliśmy do sobie i możemy gazdować jak u sobie – mówi Wojciech Groń, prezes Związku Podhalan, oddział Nowy Targ – Izba jest bardziej funkcjonalna, jest trochę nowoczesności – tuż obok zatrzymuje się winda, kuchnię też mamy wyposażoną po nowemu. Cieszę się, że przyszło dziś dużo naszych członków, ciekawi byli, jak się pozmieniało i myślę, że są mile zaskoczeni.
Wraz z przecięciem symbolicznej “wstęgi” miała miejsce wspólna modlitwa i odśpiewanie kolędy “Bóg się rodzi”, a poświęcenia Izby dokonał ks. Mieczysław Łukaszczyk, kapelan Związku Podhalan. Oprawę muzyczną zapewniła wydarzeniu rodzinna kapela Staszlów, a wśród gości, poza licznie przybyłymi członkami oddziału nowotarskiego, znaleźli się wiceprezes zarządu głównego Związku Podhalan Piotr Gąsienica, kapelan ZP ks. Władysław Zązel, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, dyrektor MCK Andrzej Lichosyt, wykonawca przebudowy obiektu Stanisław Potoczak, naczelnik Wydziału Inwestycji UM Wilhelmina Schab i miejscy radni.

-Kiedy zapadła decyzja o przebudowie MOK-u, obiecywałem, że Izba Regionalna wróci, że będzie dalej siedzibą oddziału, że zapewnimy odpowiednie i godne warunki dla funkcjonowania oddziału Związku Podhalan. Mam nadzieję, że dzisiaj sami ocenicie efekt tej pracy. Jest to wzajemna współpraca naszego wydziału inwestycji z zarządem oddziału, sporo ustaleń, ale też dużo pracy własnej Związku Podhalan. Izba jest odświeżona, zaplecze, dzięki operatywności prezesa, jest godne i nowoczesne. Życzę, żeby ta izba, choć nowoczesna, służyła utrwalaniu tradycyjnych wartości, których opoką ma być Związek Podhalan oparty na wartościach chrześcijańskich, na naszej regionalnej, góralskiej kulturze – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

Tekst i fot. Nowytarg24