Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Odpust pasterski w Wilkowicach

Odpust pasterski w Wilkowicach

W dniu 26.09.2021 roku we wsi Wilkowice odbył się uroczysty odpust pasterski zorganizowany przez Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach. Wydarzenie rozpoczęło się wraz z przemarszem spod Domu Strażaka do Kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Wilkowiach  prowadzoną przez poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej i oddziałów Związku Podhalan wraz z pocztem sztandarowym gospodarzy, oddziału z Wilkowic. Za pocztami sztandarowymi podążały delegacje z przedstawicielami władz  organizacji Związku Podhalan w Polsce-Panem Julianem Kowalczykiem, Prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce oraz poszczególnych oddziałów- Oddział Górali Żywieckich- Milówka, Oddział Górali Śląskich, Oddział Maków Podhalański, Oddział Szczyrk.

Uroczysty pochód zakończył się przejściem do Kościoła, gdzie odbyła się msza święta. Podczas celebracji odpustu pasterskiego obecni byli przedstawiciele władz politycznych w tym Pan Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Pan Poseł Przemysław Drabek, Pani Wicemarszałek Województwa Śląskiego Beata Białowąs, Pan Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, Pan przewodniczący Komisji Budżetu, Skarbu i Finansów Stanisław Baczyński, Pani Agnieszka Biegun-Zastępca Przewodniczącej Komisji Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej, Pani Ewa Żak- zastępca Przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Kultury.

Msza święta zakończyła się uroczystą procesją wokół Kościoła, po której nastąpiło przejście pod Dom Strażaka w Wilkowicach, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu znajdującego się na jednej ze ścian budynku. Mural został stworzony przez członka oddziału z Wilkowic, artystę Macieja Szymonowicza-pomysłodawcę projektu „Etnograff ”,autora m.in. albumu „Gajdosze” oraz liderem zespołu ”Psio Crew”. Obraz przedstawia górala wraz ze swoim stadem owiec podczas wypasu na hali. Autor inspirował się starą fotografią wykonaną na wilkowickich terenach. Pod muralem miała miejsce przemowa prezesa oddziału Górali Żywieckich – Wilkowice  Pana Andrzeja Nycza podczas której nastąpiło wspólne przecięcie wstęgi wraz z wicemarszałkiem województwa śląskiego.

Zaproszeni goście po odsłonięciu zostali przekierowani do sali w której podczas obiadu odbył się wykład Pana Marcina Musiała dotyczący historii pasterstwa w Beskidzie Żywieckim. Całość wydarzenia uświetniały występy kapel góralskich oraz stoiska regionalne rozstawione na terenie przed Domem Starżaka. Podczas odpustu prezentowano proces wytwarzania sera a prezentację prowadził Józefa Michałek, który w przerwach śpiewu i gry kapel tłumaczył po kolei czym charakteryzuje się dany etap pracy.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był koncert zespołu „Tryptyk” którego liderką jest Mirosława Zaziąbło-Hubiak. Koncert odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrej.