Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Obchody 120-lecia Związku Górali

Obchody 120-lecia Związku Górali

W niedzielę, 3 marca 2024 roku, odbyły się uroczyste obchody z okazji 120-lecia istnienia Związku Górali. W wydarzeniu uczestniczyło wiele pocztów sztandarowych oraz członków Oddziałów ZP, a także lokalne władze, przedstawiciele instytucji kultury i społeczności związanej z regionem. Wśród uczestników znaleźli się Poseł Andrzej Gut-Mostowy, Starosta Tatrzański Piotr Bąk, Wicestarosta Tatrzański Władysław Filar oraz Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak.
Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 9:00, kiedy to uczczono pamięć Prezesów Związku Górali: Franciszka Pawlicy oraz Wincenta Galicy, składając kwiatów na ich grobach na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Kolejnymi punktami programu była Msza Święta w oprawie góralskiej w Starym Kościele przy ul. Kościeliskiej, a po niej oddanie hołdu zmarłym członkom Związku Górali i Związku Podhalan na Pęksowym Brzyzku. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie Związku Górali w karczmie „U Wnuka”. Po uroczystościach górale przeszli Krupówkami do Kina Giewont, gdzie odbył się wykład prof. dr. hab. Anny Mlekodaj „Misja Związku Górali pod opieką bł. Andrzeja Boboli w świetle Statutu Towarzystwa”.
Serdecznie dziękujemy Oddziałowi Zakopane za zorganizowanie tej pięknej uroczystości. Oby kolejne lata działalności Związku Podhalan, kontynuatora idei Związku Górali, obfitowały w kolejne wydarzenia świadczące o bogactwie i pięknie kultury góralskiej.
Fotografie autorstwa Pawła Murzyna.