Nowy Oddział Związku Podhalan w Polsce

W minioną sobotę 25.06.2022 odbyło się pierwsze zebranie członków Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Radziechowach. Jest to już piąty Oddział Górali Żywieckich w strukturach Związku Podhalan w Polsce.

26 lipca 1926 roku, z inicjatywy pochodzącego z Radziechów Jana Tyca, referenta Głównej Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Warszawie powstało Ognisko Związku Podhalan w Radziechowach. OZP była prowadzona do czasu wybuchu II wojny światowej. Głównym celem postawionym przez założycieli był gospodarczy i kulturowo – oświatowy rozwój wsi.

Organizacja współpracowała między innymi z większością lokalnych organizacji, na czele z Kółkiem Rolniczym w Radziechowach oraz z organizacjami spoza regionu np. z Ligą Popierania Turystyki lub Ogniskiem Związku Podhalan w Warszawie. Podejmowane działania z biegiem lat przybierały coraz większą skalę. W sprawozdaniu z 1932 roku OZP liczyło już 165 członków, a stworzone w ramach organizacji urlopów robotniczych kuchnie, były w stanie wydać dziennie 600 obiadów dla przyjezdnych letników. Rozwój turystyki był jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania Ogniska Związku Podhalan w Radziechowach.

Jest to zatem niejako reaktywacja po latach powstałego w 1926 r. Oddziału.