Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Międzynarodowy sukces zespołu „Śleboda”

Międzynarodowy sukces zespołu „Śleboda”

Góralski Zespół Dziecięcy Śleboda zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy”
W doborowym towarzystwie grup z Polski, Słowacji i Ukrainy wystąpił dziecięcy zespół regionalny „Śleboda” z Podczerwonego i Koniówki podczas III Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek pn. „Beskidzka Bitwa na Kolędy”, który odbył się 13 stycznia 2019 r. w Bystrej Śląskiej.

Podczas konkursu oprócz zespołu „Śleboda” wystąpiły:
– Zespól regionalny „Zabrzeg”
– Chór ludowy „Osieczanie”
– Grupa kolędnicza z Ukrainy
– Zespół Pieśni i Tańca „Holan”
– Zespół Pieśni i Tańca z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji
Poza konkursem zaprezentowali się gospodarze z zespołu „Ziemia Beskidzka”.
Wszyscy występujący przedstawili kilkunastominutowy program prezentujący kolędy i pastorałki oraz jasełka.
Publiczność miała zaszczyt wybrać najlepszy występ. Nagroda Grand Prix powędrowała do dziecięcego zespołu regionalnego „Śleboda”. Dzieci z Podczerwonego i Koniówki zajęły także I miejsce w kategorii zespołów dziecięcych. Z zespołem „Śleboda“ wystąpiła kapela w składzie Joanna Kowal, Andrzej Podczerwiński, Józef Gruszka, Seweryn Piekielnicki i Dawid Śmiech.
Zespół „Śleboda” zaprezentował góralskie jasełka pt. „Kolędnicy przy sałasie”, nawiązujące do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze zmęczeni pilnowaniem owiec zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi „po prośbie”, ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. „Na kondrackiej holi o północy”, „Jezusa narodzonego”, „Gore gwiozda Jezusowi”, „Oj, maluśki, maluśki”. Dzieci przygotowane zostały przez instruktorów Karolinę Piszczek, Krzysztofa Długopolskiego i Dawida Motora-Greloka.
To nie pierwsza wygrana podopiecznych oddziału Związku Podhalan Podczerwone-Koniówka. Parę dni temu w Czarnym Dunajcu członkowie zespołu wygrali XXI Gminny Konkurs Jasełek i Grup Kolędniczych.
Już dzisiaj zapraszamy na ostatnie tegoroczne jasełka, które zaprezentowane zostaną w niedzielę 27 stycznia 2019 r. o godz. 13.00 w remizie OSP w Koniówce. Serdecznie zapraszamy.

Tekst i fot. Piotr Duraj