Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Koniaków, relacja z warsztatów edukacyjnych – 04.04.18 r.

Koniaków, relacja z warsztatów edukacyjnych – 04.04.18 r.

„Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich”
Podobnie jak podhalańscy w Ludźmierzu, w Koniakowie spotkali się bacowie beskidzcy, aby omówić stan przygotowań do wypasu owiec. 4 kwietnia 2018 r. w Sali restauracji Pod Ochodzitą bacowie mogli zapoznać się z planowanymi działaniami na 2018r oraz przedyskutować możliwości współpracy przy realizacji projektów.

Spotkanie rozpoczęto od minuty ciszy po zmarłym niedawno słynnym bacy z Koniakowa – Kukuczce. Wprowadzenie w tematy pasterstwa i organizację współpracy przy realizacji wspólnych wniosków dokonali prelegenci: Józef Michałek – koordynator programu „Owca plus” oraz Piotr Kohut – przedstawiciel Stowarzyszenia Szlak Oscypkowy. Prelekcje z pokazem multimedialnym dotyczyły m.in. pasterstwa polskich Karpat – Beskidu Śląskiego i Żywieckiego (definicja, lokalizacja, wędrówki pasterskie, tradycja), roli Szlaku Oscypkowego w kreowaniu wizerunku współczesnego bacy oraz Szlaku Kultury Wołoskiej na pograniczu polsko-słowackim. Rozmowy uczestników spotkania toczyły się w tematach kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego oraz ekonomicznych aspektów gospodarowania pasterskiego.
Po części teoretycznej, zainteresowani uczestnicy warsztatów, mieli możliwość zwiedzenia gospodarstwa pasterskiego bacy z Koniakowa – wspomnianego wcześniej Piotra Kohuta.

Anna i Julian Kowalczyk

zdjęcia: Julian Kowalczyk