Koncert „GÓRALE PATRIOTYCZNIE” w Żywcu

14 grudnia 2020 roku Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie uchwalił rok 2021 Rokiem Górali w Województwie Śląskim. W związku z powyższym przez cały rok na terenie Województwa Śląskiego odbywa się wiele uroczystości organizowanych zarówno przez Górali Śląskich jak i Górali Żywieckich.

Jedna z większych uroczystości odbyła się w dniu 31 lipca RP 2021 w Żywcu, w ramach 58 Tygodnia Kultury Beskidzkiej, gdzie odbył się wyjątkowy koncert „Górale patriotycznie” wg scenariusza i w reżyserii Władysława Motyki – Honorowego Członka Związku Podhalan. W wypełnionym po brzegi amfiteatrze pod Grojcem zaprezentowali się artyści z Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego, a wśród nich m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” oraz muzycy i soliści: Stanisław Bafia, Mariusz Chwastek, Magdalena Kubizna, Karolina Kupczyk, Bolesław Niedoba, Adam Puszyński, Piotr Puszyński, Brygida Sordyl, Marzena Suszka, Zbigniew Wałach, Czesław Węglarz, Kamil Wiercigroch, Grzegorz Zawiła oraz Tomasz Zdrach. Choreografem był Adam Adamowski, a narratorem przedstawienia Eugeniusz Jachym. Tematyka koncertu wiodła chronologicznie przez okres walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914-1922. Oprócz wyjątkowej urody pieśni z tamtego czasu, nie brakowało i pokazu tańca, mundurów z epoki z umundurowaniem strzelców podhalańskich, wzorowanym na tradycyjnym ubiorze góralskim. Publiczność reagowała spontanicznie, nie ukrywając wzruszenia i emocji. Na stojąco odśpiewała „Marsz Pierwszej Brygady”, żywe emocje wywołała m.in. „Polska młócka” z 1920 r., zaś zwieńczeniem tej części koncertu był „Marsz strzelców podhalańskich oraz przyśpiewki o strzelcach generała Andrzeja Galicy” i marsz żałobny „Kiej Janicka”. Punktem kulminacyjnym koncertu było wspólne odśpiewanie Hymnu Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II autorstwa Łukasza Golca „Wierni tradycji górale som”, przez wykonawców koncertu, jak i przedstawicieli Chóru Ludowego i dzieci z Fundacji Braci Golec, łącznie około setki osób w strojach góralskich. Następnie wybrzmiała pieśń „Leć muzyczko”, dedykowana św. Janowi Pawłowi II, a przy rozwiniętej stumetrowej fladze biało-czerwonej odśpiewano „Hymn Polski po góralsku”. Po tej części na scenie pojawili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Należy podkreślić, że na koncercie byli przedstawiciele służb mundurowych Wojska Polskiego i Straży Granicznej, a także posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i radni z trzech Sejmików: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Po oficjalnej części, nastąpił koncert Golec uOrkiestry, która zapewniła świetną zabawę zgromadzonej publiczności. Nie zabrakło największych przebojów, takich jak „Lornetka”, „Ściernisco”, czy „Do Milówki wróć”. Pierwsza część koncertu opiewająca wymagającą ogromnych poświęceń walkę o niepodległość Polski wprowadziła w drugą jego część, która była świadectwem radości z posiadanej suwerenności. Te dwie części złączyły się w doskonały sposób. Wszystkich, którzy nie dotarli pod Grojec na koncert odbywający się z okazji Roku Górali w Województwie Śląskim oraz trwających obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, zachęcamy do zobaczenia, choć namiastki, tego co działo się w amfiteatrze i zobaczenia relacji dostępnej pod linkiem: https://tkb.art.pl/live/31-lipca-godz-18-00-koncert-gorale-patriotycznie/.

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka, RP 2021.
Fot. Daniel Franek/Okiem Fotoreportera