Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Kantata _Totus Tuus – CałyM Twój…

Kantata _Totus Tuus – CałyM Twój…

Kantata _Totus Tuus – CałyM Twój…_ to najnowsze dzieło jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów – Jakuba Milewskiego, który w swoim dorobku ma już wiele docenionych na polskim rynku muzycznym produkcji. Jedną z najważniejszych jest dzieło_Tajemnica Eucharystii – Kantata Przemienienia (lib. Jerzy Binkowski) – pierwsza muzyczna opowieść o Cudzie z Sokółki na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, wydana na płycie CD i DVD przez Edycję św. Pawła.

Idąc tropem poprzednich sukcesów, kompozytor postanowił, zapraszając ponownie do współpracy znanego polskiego poetę, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Jerzego Binkowskiego w sposób szczególny uczcić wyjątkową 100. rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej, która zbiega się z obchodami 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem. Premiera Kantaty tego młodego kompozytora będzie doskonałym zwieńczeniem wyjątkowych uroczystości, które odbędą się 6 czerwca na zakopiańskich Krzeptówkach.

Kantata _Totus Tuus – CałyM Twój…_ to rodzaj wędrówki przez życie widzianej oczami Matki: Matki przeżywającej życiowe rozterki i Maryi – Tej, której zawierzył całe swoje życie św. Jan Paweł II w słowach „Totus Tuus”. Te wszystkie motywy, zbierają się w jedną całość w chwili, kiedy zaczynamy mówić o Krzeptówkach – tak ważnym miejscu dla każdego Górala i symbolicznym dla każdego Polaka, do którego wielokrotnie pielgrzymował sam św. Jan Paweł II.

Tytuł Kantaty ściśle nawiązuje do dewizy Papieża Polaka, a przez dodanie archaicznego tłumaczenia „CałyM Twój” autorzy chcą podkreślić, iż św. Jan Paweł II pochodził z Rodu Słowian i był z nim związany do ostatnich dni swojego ziemskiego pielgrzymowania. Wielka litera M symbolizuje Maryję i odnosi się do papieskiego herbu. Dzieło to ma nie tylko spełnić formę edukacyjną młodego pokolenia i wzbogacić tę wielką czerwcową uroczystość, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć o największym z rodu Słowian – Papieżu Polaku, a także oddać cześć Tej, do której od 100. lat pielgrzymują utrudzeni i zatroskani.

Jakub Milewski jest kompozytorem, który łączy najróżniejsze style muzyczne: muzykę filmową, gospel, symfoniczną. Jego największym atutem jest tworzenie melodyjnych tematów, które słuchaczy wzruszają i ekscytują swoją radosną dynamiką. Poezja liryczna Jerzego Binkowskiego omija banał religijny na rzecz niespotykanych form litanii, miłosnych duetów, czy głębokich filozoficznych refleksji.

Duet Binkowski-Milewski już nie raz zaskoczył swoją niejednoznacznością twórczości, która inspiruje zarówno młodych, jak też wzrusza starszych słuchaczy i z pewnością najnowsza Kantata będzie kolejnym niezwykłym etapem w twórczości tych dwóch artystów.

Wykonawcami koncertu będzie czwórka znakomitych polskich solistów: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Passionart i Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie, a wszystko to, podobnie jak Kantata Przemienienia, pod dyrekcją charyzmatycznego Jakuba Milewskiego. Narracje podczas koncertu poprowadzi autor libretta – Jerzy Binkowski. Na scenie pojawi się w sumie blisko 80 artystów.

Współorganizatorzy:
Związek Podhalan w Polsce Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach
Towarzystwo Muzyczne im. G. Bacewiczówny w Ostrołęce.

Sponsorzy i partnerzy wydarzenia:
Fundacja PZU
Urząd Miasta Zakopane
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytut Muzyki i Tańca – priorytet „Zamówienia Kompozytorskie”
drukarnia Beltrani
firma przewozowa Comfortclass.

Partnerzy medialni:
TVP3 Kraków
Nasz Dziennik
Tygodnik Niedziela
Plus Radio