Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Julian Kowalczyk wybrany Prezesem Związku Podhalan na kolejną kadencję.

Julian Kowalczyk wybrany Prezesem Związku Podhalan na kolejną kadencję.

W miniony weekend 30 września i 1 października na Bachledówce w Czerwiennym odbył się LIV Zjazd Podhalan podczas, którego delegaci z Oddziałów Związku Podhalan wybrali władze na kolejną kadencję.

29 września br. podczas I dnia LIV Zjazdu Podhalan delegaci z Oddziałów Związku Podhalan spotkali się w Hotelu Bachledówka. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się rejestracją delegatów, a następnie przystąpiono do realizacji programu LIV Zjazdu wydarzenia, który obejmował sprawozdania z działalności Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej, Głównego Sądu Koleżeńskiego, Rady Naukowej oraz Rady Młodych za okres minionej kadencji. Po udzieleniu absolutorium ustępującym władzom, Zjazd przystąpił do wyborów władz Związku Podhalan na kadencję 2023-2026.

Na funkcję Prezesa Związku Podhalan zgłoszono dwie kandydatury: Juliana Kowalczyka pełniącego funkcję Prezesa ZP w ostatniej kadencji oraz Tomasza Hamerskiego od wielu lat związanego ze Związkiem Podhalan, współtworzącego Pieniński Oddział ZP w Szczawnicy, pełniącego funkcję zastępcy skarbnika ZGZP w kadencji 2020-2023.

Decyzją delegatów LIV Zjazdu Podhalan Prezesem Związku Podhalan na kadencję 2023-2026 został Julian Kowalczyk.
Delegaci wybrali również członków Głównej Komisji Rewizyjnej: Andrzeja Skupnia, Annę Skupień, Juliana Stopke, Bożenę Groń oraz Tadeusza Fiedora. Na członków Głównego Sądu Koleżeńskiego wybrani zostali: Stefan Majerczak, Krzysztof Gocał, Bożena Wawrzyniak, Józef Knap oraz Jadwiga Hutyra.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

II dzień LIV Zjazdu Podhalan rozpoczął się Mszą Świętą koncelebrowaną przez Ojców Paulinów oraz kapelanów Związku Podhalan w Sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej na Bachledówce.

Następnie goście wspólnie z góralami ze Związku Podhalan przeszli do pobliskiego hotelu Bachledówka, gdzie odbywały się obrady II dnia LIV Zjazdu Podhalan. Głos zabrał Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. – W Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, który powstaje w Ludźmierzu w dawnym Domu Podhalan, nie będziemy tworzyć jakiejś nowej góralszczyzny, jakieś nowej kultury w stylu New Age. Wszystkie działania będą się skupiać na archiwizowaniu wielkiego dziedzictwa górali z całego Łuku Karpackiego, nie tylko z Podhala czy Sądecczyzny – zapewnił.

Podczas II dnia Zjazdu Podhalan nie zabrakło również podziękowań dla osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla Związku Podhalan, a także uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy naszego stowarzyszenia.

LIV Zjazd Podhalan zakończyła współorganizowana razem z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ konferencja „Podhale wczoraj a dziś”.

Partnerem Głównym wydarzenia było Województwo Małopolskie.