Jubileuszowe plany ZP w Odrowążu

Wprawdzie 100-lecie powstania Związku Podhalan minęło w 2019r., ale zarząd powstałego w sierpniu 1919r. Związku starał się uruchomić w terenie ogniska, które by kontynuowały pracę statutową w swoich miejscowościach, regionach. W 1921r. do grona najstarszych Ognisk ZP dołączyły Nowy Targ, Odrowąż i Czarny Dunajec.

W piątkowe popołudnie 15.01.br. w budynku SP w Odrowążu z prezesem ZG ZP Julianem Kowalczykiem i wiceprezesem Anną Trebunią-Wyrostek spotkali się przedstawiciele miejscowego Oddziału. Tematem spotkania z kapelanem i odrowąskim Zarządem był jubileusz 100-lecia miejscowego Oddziału. Zebrani wyrazili wolę zorganizowania jubileuszu w sierpniu br., ale ostateczną formę i zakres zdecydowali określić w późniejszym czasie.

Warto dodać, że właśnie z Odrowąża wywodzą się m.in. wybitni regionaliści: pierwszy prezes ZP, nauczyciel i dyrektor Jakub Zachemski, literat i poeta Antoni Zachemski, senator i publicysta Feliks Gwiżdż czy członek przedwojennego Akademickiego Związku Podhalan i powojenny prezes Związku Podhalan w Wielkiej Brytanii Antoni Dusza.