W niedzielę 14 listopada na scenie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozbrzmiała góralska muzyka. Ponad 170 aktorów amatorów-górali zaprezentowało licznie przybyłym gościom wspaniałe widowisko poświęcone Wielkiemu Janowi Pawłowi II.
Przybyłych gości oraz aktorów przywitał Andrzej Zarych dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, który o poprowadzenie poprosił Piotra Gąsienice wiceprezesa Związku Podhalan w Polsce. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, m.in.: Andrzej Gut-Mostowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, Anna Paluch Posłanka na Sejm RP, Jan Hamerski Senator RP, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Marta Mordarska i Piotr Lachowicz Radni Województwa Małopolskiego oraz Magdalena Majka Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza. Obecni byli również wójtowie okolicznych gmin oraz przedstawiciele wojewódzkich i miejskich instytucji. Na widowisko licznie przybyli również członkowie Oddziałów Związku Podhalan z Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej, Szczawnicy, Jazowska, Rabki-Zdrój, Miętustwa, Krościenka nad Dunajcem, Leszczyn Sierockich oraz Obidzy.
Uroczystość rozpoczęła się wręczeniem Medalu Związku Podhalan dla p. Heleny Buńdy Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Turystyki, która od wielu lat sprawuje opiekę nad Operą Góralską. Był to również uhonorowanie dla wszystkich aktorów, którzy swoim udziałem włączają się w krzewienie góralszczyzny oraz pamięci o Wielkim Papieżu Polaku, nie tylko na Podhalu ale również na terenie całej Polski, jak również za granicą.
Po widowisku nie zabrakło życzeń, kwiatów, tortu oraz odśpiewania przez gości „Sto lat” dla wszystkich zaangażowanych w Operę Góralską zarówno śpiewaków, kapel jak i samych koordynatorów.
Podczas wydarzenia Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski odebrał odznaczenie Honorowego Członka Związku Podhalan. Laudację wygłosił poprzedni Prezes ZP w Polsce Andrzej Skupień, wyrażając ogromne zadowolenie ze współpracy z Panem Marszałkiem w sprawie tworzenie Instytutu Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
To dla mnie ogromny zaszczyt, że dziś dołączam do tak znakomitego grona – członków Związku Podhalan, spośród których największy to św. Jan Paweł II. Cieszę się także, że mogę dzisiaj osobiście podziękować twórcom i wszystkim wykonawcom tego wspaniałego widowiska – „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”. Papież wiedział doskonale, że na Góralach zawsze można polegać – mówił marszałek Witold Kozłowski.
Po oficjalnej części nadszedł czas na chwilę zadumy i wspomnień. Aktorzy, którzy chwilę wcześniej prezentowali widowisko na scenie MCK SOKÓŁ stali się widzami, gdyż organizatorzy przygotowali dla nich, krótką prezentację multimedialną, która zabrała śpiewaków
w podróż do początków występów, aż po dzień dzisiejszy.
Pomysłodawcą wystawienia opery o Janie Pawle II jest pochodzący z Podhala, ks. dr hab. Władysław Marian Zarębczan, natomiast autorem Opery Góralskiej jest poroniański poeta Franciszek Łojas Kośla. Choć swoją premierę miała w 2011 roku, od tego czasu widowisko
o Papieżu Polaku wystawiano m.in. w Zakopanem, Ludźmierzu, Nowym Targu, Rzymie, Warszawie, Krakowie oraz Katowicach.
Organizatorami widowiska byli: Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem
Partnerem wydarzenia była Polska Organizacja Turystyczna
Patronat Honorowy: Witold Kozłowski Marszalek Województwa Małopolskiego
Fot. Jakub Kruczek, Fot-Film Spisz Podhale