„Jeden drugiego brzemiona noście” – IX Góralskie Rekolekcje

„Jeden drugiego brzemiona noście” – taki temat przewodził tegorocznym IX Góralskim Rekolekcjom, które odbyły się w Pieniążkowicach w dniach 17 – 19 listopada 2017 r.

W tych dniach Pieniążkowice stały się centrum polskiej góralszczyzny. To właśnie do tej malowniczej miejscowości w gminie Czarny Dunajec przybyli duchowni, członkowie poszczególnych oddziałów Związku Podhalan i zaproszeni goście, by wziąć udział we wspólnej modlitwie i posłuchać wykładów stanowiących tegoroczne rekolekcje.

IX Góralskie Rekolekcje pod hasłem „Jeden drugiego brzemiona noście” rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona przez abp. Marka Jędraszewskiego w asyście kapelanów Związku Podhalan i proboszczów Pieniążkowic, Odrowąża i Czarnego Dunajca.

Rekolekcje, które miały miejsce w remizie OSP Pieniążkowice zainaugurował wykład ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego oraz występ teatru ze Skomielnej Białej – inscenizacja pt. „Zrękowiny”.

Sobota, 18 listopada 2017 r. to drugi dzień rekolekcji. Rozpoczęła go msza św. o godz. 8.00 w kościele parafialnym w Pieniążkowicach. Następnie na remizie OSP można było wysłuchać wykładów dr. Stanisława Budy, ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka, dr. hab. Krzysztofa Wieleckiego, dr. hab. Jakuba Bartoszewskiego, s. Małgorzaty Chmielewskiej, prof. Krzysztofa Wieczorka, dr hab. Marka Rembierza, ks. dr. hab. Stanisława Wronki, prof. Barbary Chyrowicz. Na zakończenie zaprezentowana została inscenizacja wesela góralskiego w wykonaniu zespołu regionalnego „Żeleźnica” z Pieniążkowic pod kierownictwem Władysławy Maśnicy.

Czas wszystkim obecnym umilała muzyka góralska z Pieniążkowic i Złucznego – zespół „Martyny”.

Rekolekcje zakończyły się w niedzielę 19 listopada 2017 r. Trzeci dzień rozważań rozpoczęły wykłady ks. dr. Leszka Łysienia i redaktora Wojciecha Bonowicza.

Na zakończenie odbyła się też uroczysta suma, w której oprócz mieszkańców Pieniążkowic wzięli udział przedstawiciele poszczególnych oddziałów Związku Podhalan w Polsce, obecnych na rekolekcjach.

Nabożeństwo odprawił kapelan Związku Podhalan Jan Gacek, a okolicznościową homilię wygłosił także kapelan ks. Władysław Zązel.

IX Góralskie Rekolekcje w Pieniążkowicach zorganizował oddział Związku Podhalan w Pieniążkowicach.

– Rekolekcje to jest czas, kiedy się spotykamy, kiedy się jednoczymy. Jesteśmy ludźmi, którzy wiedzą, skąd pochodzą, jesteśmy ludźmi, którzy umieją przyznać się do swoich korzeni, którzy wiedzą, że wiara i Bóg są na pierwszym miejscu. Ważne jest to, żebyśmy robili coś dobrego dla innego człowieka. Nie ma się czego wstydzić, że jesteśmy członkami Związku Podhalan, bo jesteśmy jedną wielką rodziną. Pielęgnujemy to, co nam nasi ojcowie przekazali – mówi Władysława Maśnica, prezes oddziału Związku Podhalan w Pieniążkowicach.

– Serdecznie dziękuję wszystkim za obecność, księżom prowadzącym msze świete z ks. Janem Gackiem na czele, wykładowcom, członkom poszczególnych oddziałów, którzy posatnowili te dni spędzić z nami, mieszkańcom Pieniążkowic i członkom oddziału Pieniążkowice i przyjaciołom z Załucznego, Białki Tatrzańskiej i Ludźmierza za pomoc w organizacji rekolekcji. Dziękuję przede wszystkim sponsorom, dzięki którym te rekolekcje mogły być zorganizowane – mówi Władysława Maśnica.

Na zakończenie nabożeństwa przekazano pamiątkową księgę Góralskich Rekolekcji na ręce prezes Oddziału Związku Podhalan w Starem Bystrem Teresy Zaryckiej. Oznacza to, że jubileuszowe X Góralskie Rekolekcje odbędą się w przyszłym roku właśnie w Starem Bystrem (gmina Czarny Dunajec). Odbędą się one w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym rekolekcjom będzie przyświecał temat „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Zdjęcia z pierwszego dnia z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego, dostępne są na stronie:

www.goral.info.pl/artykul.aspx?item=_7471

Poniżej znajduje się fotorelacja z niedzielnej części rekolekcji.

Źródło wiadomości:
goral.info.pl