Inauguracja Roku Wojciecha Doruli i innych uczestników Powstania Styczniowego z Podhala w 160. Rocznicę Powstania Styczniowego

Dnia 22 stycznia 2023 r. w Poroninie odbyła się inauguracja, ustanowionego przez Powiat Tatrzański, Roku Wojciecha Doruli i innych uczestników Powstania Styczniowego z Podhala. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Marii Magdaleny w Poroninie, a następnie zebrani – wśród których byli między innymi Prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk, Chorąży ZG ZP Robert Chowaniec, Prezes ZP/O Poronin Bronisław Chowaniec-Lejczyk, a także przedstawiciele władz lokalnych czy wojska, złożyli kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Doruli na cmentarzu parafialnym. Kolejna część obchodów inauguracji odbyła się w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, gdzie m.in. przyznano odznaczenia dla Wójta Gminy Poronin Anity Żegleń oraz Wicewójt Gminy Poronin Macieja Dziubasa. Główną częścią posiadów był referat wygłoszony przez Bronisława Chowańca-Lejczyk pt. „Górale w walce o Niepodległość”. Wśród zaproszonych gości byli też potomkowie, przedstawiciele rodziny Wojciecha Doruli oraz delegaci samorządowi z podhalańskich miejscowości.