Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
I Dożynki Sąsiedzie w Łopusznej

I Dożynki Sąsiedzie w Łopusznej

W minioną niedzielę 23 sierpnia odbyły się Dożynki Wiejskie w Łopusznej.
Dożynki zostały zorganizowane przez Związek Podhalan oddział Łopuszna, Parafię Łopuszna, Sołtysa Łopusznej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Łopusznej. Do udziału w uroczystości został zaproszony oddział Związku Podhalan z Ostrowska, który przybył do Łopusznej z własnym wieńcem dożynkowym przygotowanym przez członków Zespołu Regionalnego „Jaferniocek” oraz pocztem sztandarowym.

Wieniec dożynkowy wykonały gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich z Łopusznej, a tegorocznymi Starostami Dożynkowymi byli Maria Galarowicz oraz Kazimierz Dziga. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii ks. Kazimierz Folty. Piękną oprawę muzyczną zapewniła kapela oraz grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej. Po mszy ks. proboszcz poświęcił ziarno, które każdy z mieszkańców mógł zabrać na przyszłoroczne zasiewy.

Niestety z powodów niesprzyjających warunków pogodowych nie udało się zorganizować jak w latach poprzednich orszaku dożynkowego, który z muzyką góralską przejeżdżał przez wieś do kościoła.
Wspólne dziękczynienie Bogu za dar obfitych plonów jest początkiem nowej tradycji Łopusznej i Ostrowska, obchody uroczystego zakończenia zbiorów zostały nazwane Dożynkami Sąsiedzkimi i w przyszłym roku odbędą się w Ostrowsku.

fot. Jan Malinowski