Góralskie Kumoterki odc. 1 – Szaflary

Kumoterki Góralskie również nazywane są Kumoterską Gońbą lub Paradą Gazdowską. Podczas wydarzenia podziwiamy tradycyjne zaprzęgi konne i mamy okazję widzieć tradycyjny strój góralski.

W związku z pandemią kumoterki góralskie 2020/2021 nie mogły odbyć się w tradycyjnej formie zawodów dlatego organizatorzy stworzyli cykl filmów opowiadający o historii
i przebiegu tego wspaniałego wydarzenia w minionych latach. Organizatorami góralskich kumoterek są GOK-i w Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Kościelisku, Łopusznej (Ludźmierz), Poroninie i Szaflarach przy współpracy z oddziałami Związku Podhalan.
W Zakopanem organizacją kumoterek zajmuje się Oddział ZP.

Dzisiaj przedstawiamy Państwu odcinek opowiadający o zawodach w Szaflarach. Panowie Jan Borowicz, Jan Rzepka oraz Piotr Mrożek przybliżą nam historię tego wydarzenia ale przede wszystkim skupią się na najważniejszej części zawodów tj. saniach i koniach.