29 września br. w miejscowości Lezha w Albanii odbyły się uroczystości odsłonięcia Tablicy poświęconej pamięci Wojciecha Tylki Sulei. Urodzony w Kościelisku w 1870 roku i mieszkał w Zakopanem. Należy on do najwybitniejszych przewodników tatrzańskich przełomu XIX i XX wieku.
Jest także współzałożycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i jako jego członek brał udział w najtrudniejszych wyprawach ratunkowych tamtych czasów. Będąc żołnierzem I wojny światowej zmarł 1 lipca 1916 r. w polowym szpitalu znajdującym się na terenie klasztoru o. Franciszkanów, założonego w Lezhe przez świętego Franciszka w czasie jego powrotu z Damaszku.
Uroczystość była objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Komitet Honorowy stanowili: Karol Bachura – Ambasador RP w Tiranie, Piotr Bąk – Starosta Powiatu Tatrzańskiego, Leszek Dorula – Burmistrz Miasta Zakopane, Tomasz Głogowski – Poseł RP i przewodniczący Polsko – Albańskiej Grupy Parlamentarnej, Joanna Gronkowska – prawnuczka Wojciecha Tylki Sulei, Józef Jańczy – Prezes TOPR, Kordian Kolbiarz – Burmistrz Miasta Nysa (miasto partnerskie Lezhe), Andrzej Skupień – Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.
Odsłonięcie Pamiątkowej Tablicy poprzedziła Msza Święta w kościele historycznego klasztoru. Na jej wstępie Nuncjusz Papieski abp. Charles Brown powitał wszystkich obecnych podkreślając znaczenie uroczystości w wymiarze ludzkim i historycznym. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji Vitalo Ottavio, a wraz z nim koncelebrowali ją: Nuncjusz Stolicy Apostolskiej, Prowincjał Zakonu Ojców Franciszkanów i Przeor klasztoru. Eucharystię uświetniała kapela góralska złożona z przedstawicieli Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w składzie: Marek Majerczyk, Andrzej Słodyczka i Paweł Medes. Obecny poczet sztandarowy TOPR stanowili zasłużeni ratownicy tatrzańscy: Robert Janik, Maciej Pawlikowski i Paweł Jasieński.
Na zakończenie tej części uroczystości przemówił Ambasador Karol Bachura, który w swym wystąpieniu, nawiązując do losów Wojciecha Tylki Sulei podkreślił, iż górale to ludzie uparci i szczerzy w wyrażaniu wartości opartych na wierze i tradycji. W imieniu rodaków i społeczności Podhala głos zabrał przewodniczący polskiej delegacji prof. Stanisław Hodorowicz. Podkreślił on ekumeniczną wagę uroczystości, która skupiła przedstawicieli różnych narodów i profesji. Wyraził także słowa podziękowania obecnemu panu Prefektowi, obywatelom Albanii, pracownikom ambasady i Ojcu Andrzejowi Michonowi (proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II znajdującej się na obrzeżach Tirany) za zaangażowanie i ogromną pomoc w przygotowaniu wydarzenia. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste odsłonięcie Tablicy zaprojektowanej i wykonanej przez Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej ASP. Zawiera ona napisy w języku polskim, albańskim i angielskim. Osłonięcia dokonali: Joanna Gronkowska, Karol Bachura, Attaché Wojskowy ppłk. Tomasz Koperwas i prof. Stanisław Hodorowicz. W imieniu Starosty Powiatu Tatrzańskiego oraz Burmistrza i mieszkańców Zakopanego kwiaty złożyły: Naczelnik Katarzyna Chyc i Naczelnik Joanna Staszak. Chwilom tym towarzyszyła góralska muzyka albańska i podhalańska. Ostatnim wzruszającym momentem wydarzenia były wyrażone przez prawnuczkę Wojciecha podziękowanie i słowa: „Przybyliśmy tu Dziadziusiu i duchem oraz pamięcią jesteśmy z Tobą”. Po oficjalnej części uroczystości nastąpiło pobranie darowanej przez Przeora klasztoru ziemi z miejsca pochówku Wojciecha Tylki Sulei.