Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Górale świętowali 40. rocznicę pobytu Jana Pawła II w stolicy Podhala

Górale świętowali 40. rocznicę pobytu Jana Pawła II w stolicy Podhala

Nowotarski Rynek w niedzielę 9 czerwca pełen był akcentów papieskich związanych ze świętowaniem 40. rocznicy pobytu Jana Pawła II na tamtejszym lotnisku w 1979 r. Można było oglądać okolicznościowe wystawy, uczestniczyć w ciekawych koncertach.
Na nowotarskim Rynku arcybiskupa przywitał nowotarski dziekan ks. Stanisław Strojek i zarazem proboszcz parafii NSPJ, który zwrócił uwagę, że obecność metropolity łączy teraźniejszość z przeszłością, kiedy 40 lat temu do Nowego Targu przyjechał Ojciec Święty. Organizatorem papieskiej pielgrzymki do stolicy Podhala był w 1979 r. poprzednik ks. Strojka – nieżyjący już prałat Franciszek Juraszek. Z kolei ks. Jan Karlak, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu niósł relikwie papieża z Polski. Stanęły one w widocznym miejscu na ołtarzu plenerowym,
ustawionym na nowotarskim Rynku.

Podczas Mszy św. na nowotarskim Rynku abp Jedraszewski przypomniał pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny i homilię, jaką wygłosił 2 czerwca na Placu Zwycięstwa w Warszawie, dowodząc, że Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka i dziejów polskiego narodu.

Nawiązując do papieskiej wizyty sprzed 40 lat na Podhalu, abp Jędraszewski przypomniał, że przemówienie Jana Pawła II w Nowym Targu dotyczyło również spraw rodziny i małżeństwa.

„Zamach na życie małżeńskie i rodzinne sięga dziś jeszcze bardziej głęboko. Usiłuje się bowiem podważyć samą instytucję małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny” – powiedział abp Jędraszewski. Wskazał, że proces deprawacji dokonuje się w niektórych szkołach poprzez wprowadzanie do nich przez niektóre samorządy tzw. Karty LGBT, za czym stoi ideologia gender. Według niej, przypomniał duchowny, sprawa płci człowieka nie jest związana przede wszystkim z jego strukturą biologiczną, ale ma głównie charakter kulturowy i zależy od jego osobistej decyzji.

Abp Jędraszewski stwierdził, że do głosu po raz kolejny dochodzi lewacki pomysł swoistej inżynierii społecznej, który odrzuca Boży zamysł odnośnie człowieka i jego życiowego powołania.

– Zwracając się do Was, ludzi polskich gór i okolic podgórskich, ludzi wolnych i pięknych, ludzi kochających wolność i piękno – co słyszymy w waszej niezwykłej, tak oryginalnej muzyce i co można podziwiać w waszych wspaniałych góralskich strojach – proszę was słowami Jana Pawła II: „abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. – mówił hierarcha.

Podczas uroczystej Mszy św., którą z abpem Jędraszewskim koncelebrowało wielu kapłanów, m.in. podhalańskich proboszczów. W czasie procesji z darami przedstawiciele zespołu Hyrni i Związku Podhalan w Polsce nieśli wyroby regionalne, zespół Mali Śwarni owoce, wychowankowie Ośrodka Specjalnego wykonaną przez siebie rzeźbę Jana Pawła II, strażacy z OSP Kowaniec oscypki, a delegacja mieszkańców góralski serdak.

Z kolei Rada Miasta przekazała stułę, a burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – książkę wydaną z okazji papieskiego jubileuszu. Z kolei młodzież oazowa z parafii NSPJ świętująca w tym roku 40 lat istnienia niosła wino i chleb.

Na papieską Mszę górale przywieźli w konnej dorożce kopię figury Matki Boskiej z Ludźmierza, przygrywała kapela góralska i śpiewały nowotarskie chóry. Została też wydana okolicznościowa broszura.

Po południu na Rynku odbywały się jeszcze koncerty. Występowały zespoły regionalne Hyrni i Mali Śwarni, Studio Piosenki Septyma i chór UTW. Wystąpiła ponadto Mała Armia Janosika. Wyjątkowym występem była także Kantata dla Papieża “Samotni jak gwiazdy” z udziałem chórów Gorce i Echo Gorczańskie.

Na wydarzenia uświetniające wizytę w stolicy Podhala papieża z Polski złoży się także 14 czerwca promocja książki Nowotarski Krajobraz z Janem Pawłem II, do której tekst napisała Ludmiła Figiel, znana i ceniona nowotarska nauczycielka. Do obchodów jubileuszu pobytu Jana Pawła II w Nowym Targu włączyło się również Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Przez cały czerwiec chętni będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej sali papieskiej. Co więcej, w każdy czerwcowy piątek odbywać się będą warsztaty edukacyjne dla dzieci
i młodzieży pt. „Pocztówka z podróży ze świętym Janem Pawłem II”.

Jan Paweł II z rzeszą około miliona wiernych spotkał się w dn. 8 czerwcu 1979 r. w czasie swojej I apostolskiej pielgrzymki do ojczyzny. Wspólna modlitwa miała miejsce na nowotarskim lotnisku. Dziś, to spotkanie upamiętnia stojący tam pomnik Jana Pawła II. Nowotarżanie modlą się przy nim każdego 2 kwietnia, a także w Dzień Papieski.