Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Audiowizualne przedstawienie Górali Polskich i ich kultury odc. 15.

Audiowizualne przedstawienie Górali Polskich i ich kultury odc. 15.

Kliszczackie Ekomuzeum w Bogdanówce.

Andrzej Słonina z zawodu i powołania jest nauczycielem oraz instruktorem sztuk plastycznych. Z pasji i upodobania społecznikiem, regionalistą sprawującym rozliczne funkcje. Wieloletni prezes, a obecnie członek Oddziału Górali Kliszczackich w Skomielnej Czarnej.

Pan Andrzej jest założycielem Kliszczackiego Ekomuzeum w Bogdanówce (Gmina Tokarnia, Powiat Myślenice). Ekomuzeum to rodzaj „muzeum bez murów”, które pobudza do działań lokalną społeczność, służy jako miejsce spotkań promocyjnych gminy Tokarnia. Główną atrakcją tego obiektu jest pokaźna kolekcja używanych dawniej w rolnictwie narzędzi i sprzętów zebranych z okolicznych gospodarstw. Pan Andrzej realizuje zajęcia regionalne pn. „Ginące zawody” dla dzieci i młodzieży szkolnej, dające możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego w wielu dziedzinach, a w szczególności rzeźby w drewnie.

Ekomuzealne eksponaty są tak prezentowane, że dzieci mają okazję nie tylko je zobaczyć, ale mogą za sprawą opiekuna również dowiedzieć się,
do czego służyły i jak działały, np. j kołowrotek, krosno tkackie, żarna, oraz poznać tradycyjne instrumenty pasterskie. Pan Andrzej wykorzystuje do prowadzenia lekcji regionalnych w ekomuzeum zapomniane, zanikające zawody np. rzeźbiarz, bednarz, knap, cieśla, szewc.

Audiowizualne przedstawienie Górali Polskich i ich kultury odc. 15