90 – lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie

Dnia 9 października 2016 odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 90 – lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie oraz związana z tym promocja najnowszej książki Władysława Motyki „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”.

Miejscem spotkania była kolebka góralszczyzny żywieckiej, czyli Radziechowy. O 11 miała miejsce zbiórka pocztów sztandarowych, które licznie, w liczbie ponad 40, przybyły na tę uroczystość. O 11.30 w kościele parafialnym pw. św. Marcina. odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Związku Podhalan. Wszystkich gości serdecznie przywitał dziekan radziechowski, ksiądz proboszcz Piotr Pokojnikow. W koncelebrze wzięło udział kilkunastu Księży, w tym Kapelani Związku Podhalan, a przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, ks. bp Roman Pindel. W homilii, nawiązując do ewangelicznej zasady wdzięczności, podkreślił zasługi Górali Żywieckich na przestrzeni tych lat dla całego regionu. Honorowy Patronat nad jubileuszem objął Prezydent Andrzej Duda, a na obchody przybył do Radziechów, Szef Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski. W imieniu Prezydenta RP oraz własnym docenił wkład Górali Żywieckich dla całej Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Związku Podhalan podziękowania złożyli odrodziciel ruchu góralskiego na Żywiecczyźnie, Władysław Motyka i Stanisław Lizak, prezes Oddziału Górali Żywieckich, który dokonał prezentacji pocztów sztandarowych. Następnie odśpiewany został hymn „Boże coś Polskę”. Oprawę muzyczną Mszy świętej zapewnił zespół „Grojcowianie“ oraz Andrzej Maciejowski, grą na trombicie.

Po Mszy świętej, ruszył spod kościoła długi korowód gości, prowadzony przez Orkiestrę Detą OSP w Radziechowach, pod kierunkiem Dariusza Jurasza. Pochód zatrzymał się pod Domem Ludowym, na którym znajduje się tablica Władysława Pieronka, jednego z twórców pierwszego Ogniska Związku Podhalan w Radziechowach i lidera Związku w okresie międzywojennym na Żywiecczyźnie. Tam kwiaty złożyli przedstawiciel Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski, wraz z ks. bpem Romanem Pindlem, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, z przedstawicielami parlamentu, delegacje powiatu żywieckiego, tatrzańskiego, cieszyńskiego, gminy Wilkowice i Związku Podhalan.

Następnie przemaszerowano do Zespołu Szkół im. ks. prałata Stanisława Gawlika, gdzie w amfiteatrze wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia wszystkich uczestników. Po powitaniu gości przez Jadwigę Jurasz i Władysława Motykę podano uroczysty obiad, przygotowany przez Zespół Szkół w Radziechowach, Za wspaniałą organizację, wystrój szkoły i miłe przyjęcie gości serdecznie dziękujemy pani dyrektor Jadwidze Śleziak oraz nauczycielom i całemu personelowi szkoły. Dziękujemy także samorządowi gminy Radziechowy – Wieprz, Wójtowi Maciejowi Mice i Radzie Gminy z Przewodniczącym Piotrem Pielą, którzy z pełnym zaangażowaniem pomogli zorganizować ten wyjątkowy jubileusz. Miłym akcentem uroczystości było przekazanie Oddziałowi Górali Żywieckich, przez synów Władysława Pieronka, Mieczysława i ks.bp Tadeusza, oryginałów z posiedzeń Ogniska w Radziechowach z lat 1926-1939 oraz statutu z 1930 roku. Prezent na jubileusz od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał Minister Adam Kwiatkowski. Dowódca 1 Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ppłk Rafał Iwanek, wręczył Prezesowi Oddziału Medal Pamiątkowy 21 BSP, a Władysławowi Motyce Honorową Odznakę Pamiątkową 21 BSP w uznaniu zasług w propagowaniu chlubnych tradycji jednostek górskich Wojska Polskiego. Gratulacje i okolicznościowe upominki złożyli przedstawiciele powiatu żywieckiego i miasta Żywca, delegacje powiatów tatrzańskiego, suskiego, bielskiego i cieszyńskiego, gmin Żywiecczyzny oraz Oddziałów ZP, obecnych na uroczystości. Prezes Stanisław Lizak nagrodził przybyłych jubileuszowymi statuetkami, wykonanymi według projektu Anny Witkowicz. Otrzymali je również sponsorzy jubileuszu, w tym Przemysław Kubaszek, prezes Etno Banku Spółdzielczego w Radziechowach – Wieprzu. Uroczystości były wielkim sukcesem organizacyjnym prezesa Stanisława Lizaka, rodowitego Radziechowianina oraz całego Oddziału Górali Żywieckich ZP. Dawali temu wyraz wyraz wszyscy goście, zauroczeni atmosferą i przebiegiem jubileuszu. W czasie trwania obchodów odbyła się oficjalna premiera książki Władysława Motyki „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”. Książka, przygotowana specjalnie na jubileusz 90-lecia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, wzbudziła szczególne zainteresowanie zgromadzonych. Wielu z nich mogło się na kartach tej książki odszukać, jako zasłużeni działacze lub sympatycy Związku Podhalan. Rewelacyjnie przygotowana publikacja, ukazująca działalność Związku Podhalan, jako pielgrzymowanie wiary, kultury i patriotyzmu, była pięknym zwieńczeniem jubileuszu.

Jesteśmy dumni, że możemy być dziś częścią tego ruchu, który jest fenomenem na mapie polskiej tradycji i kultury. Za 3 lata, w 2019 roku odbędą się uroczystości 100-lecia Związku Podhalan w Polsce. Panie Boże prowadź!

Autor: Piotr Motyka

Zdjęcia, teksty w linkach poniżej