40 festiwal NA GÓRALSKĄ NUTĘ Związku Podhalan w Północnej Ameryce

W dniach 11 i 12 listopada 2023 roku, Dom Podhalan w Chicago rozbrzmiewał muzyką, tańcem i śpiewem.

Muzyką, nie tylko góralska, ale także z różnych regionów Polski. W tym roku festiwal był wyjątkowy – jubileuszowy – a Dom Podhalan w obydwa dni festiwalowe, był wypełniony „po brzegi”.

W sobotę a także w niedzielę, prezes ZPPA Stanisław Sarna i wiceprezes d/s kultury Jan Król, wraz z członkami Zarządu Głównego i dostojnymi gośćmi, dokonali uroczystego otwarcia: 40 Festiwalu „Na Góralską Nutę” – 2023 roku.

Podczas uroczystego otwarcia odśpiewany został „Hymn Górali Polskich”.

Grała muzyka góralska w składzie: Marek Bukowski – kapelmistrz ZPPA, Józef Kadłub – kapelmistrz ZPPA, Bronisław Sołtys, Piotr Waliczek, Jerzy Mszal z wnukami, Dawid Waluś, Jakub Stopka.

W tym roku Festiwal prowadzili:

– sobota: Katarzyna Chlebek i Jan Król – wiceprezesi ZGł.

– niedziela: Anna Stopka Kurtyka.

Nad całością czuwał wiceprezes d/s Kultury Jan Król.

Otwierając 40 festiwal, prezes Stanisław Sarna podkreślił ogromny dorobek kulturalny ZPPA na przestrzeni tych 40 lat.

40 lat to połowa działalności Związku Podhalan w Ameryce, a Dom Podhalan to skrawek ziemi polskiej na Archer w Chicago.

Prezes podkreślił także ogromny dorobek i wkład pracy wielu ludzi, na przestrzeni tych czterech dekad, w rozwój Związku Podhalan , w rozwój festiwalu i pielęgnowaniu tradycji podhalańskich w Ameryce.

Wiceprezes Jan Król przedstawił historię powstania Festiwalu – „Na Swojską Nutę” – bo tak na początku nazywał się festiwal.

Wymienił inicjatorów i założycieli, tej jakże zacnej imprezy, która odbywa się już przez 40 lat.

Inicjatorem festiwalu, był Andrzej Pitoń (były prezes ZPPA) – przybyły z Polski, rozmiłowany w góralszczyźnie, pełen pomysłów na to, jak ją promować i pielęgnować.

Wśród dostojnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i podziwiali występujących na scenie artystów, byli:

Konsul RP w Chicago: pani Agata Grochowska. Pani konsul otrzymała od Zarządu Głównego góralską chustkę.

Przedstawiciele PSFUC – dyrektor Bogdan Ogórek, przedstawiciel Rady Nadzorczej z Nowego Jorku Piotr Nóżka z małżonką, przedstawiciele oddziału w Bridgeview z panią Małgorzatą Bartoszek.

Uchwała Rady Miasta i burmistrza miasta Chicago Brandona Johnson, dzień 11 listopada 2023 roku został ogłoszony dniem Górali Polskich w Chicago. To wielkie wyróżnienie dla ZPPA. Okolicznościowa proklamację uroczyście na ręce prezesa ZPPA Stanisława Sarny, wręczyli na scenie Domu Podhalan przedstawiciele Urzędu Miasta Chicago, w osobach : Daniel Pogorzelski, Kevin Barszcz i alderwoman okręgu # 14 Jeylu Gutierrez.

Była też Prezes Związku Podhalan w Kanadzie: Agnieszka Zagórska, Prezes koła Nr 6 im Kazimierza Przerwy Tetmajera w New Jersey: Małgorzata Stopka wraz z członkami zarządu.

Dostojni goście zostali przez prowadzących przedstawieni na scenie Domu Podhalan. W swoich przemówieniach z podziwem wyrażali się o tym pięknym dziele, jakim jest Festiwal „Na Góralską Nutę”. Z podziwem wyrażali się o ogromie pracy, jaki wkładają instruktorzy, rodzice, dziadkowie w pielęgnowanie i przekazywanie tradycji Podhala młodemu pokoleniu górali w USA. Tym którzy już na emigracji się urodzili.

W sobotnie popołudnie wystąpiło 13 zespołów, w tym zespół góralski z New Jersey oraz polonijny zespół „Wesoły Lud”.

W niedzielę wystąpiło 13 zespołów, w tym zespół polonijny „Wici” a także zespół z New Jersey. W obydwa festiwalowe dni, zgromadzona w Domu Podhalan publiczność, mogła podziwiać prezentacje Królowej ZPPA: Ani Smetek i Zbójnika Roku: ZPPA Jakuba Stopki.

SOBOTA:

Wystąpiły zespoły:

Chochołowianie, Mali Zaradni, Zaradni, Juchasi, Szkółka Pieśni i Tańca, Mało Wanta, Mali Ślebodni, Holni, Wiyrchy, Wesoly Lud, zespół Podholanie z New Jersey, Wanta Młode Pokolenie.

NIEDZIELA:

Wystąpiły zespoły:

Jawory Mali, Jawory, Szaflarzanie, Mali Hyrni, Hyrni, Podholanie z New Jersey, Mali Siumni, Gronik, Siumni, Odrowąż Podhalański, Wici, Slebodni w USA.

Tradycyjnie podczas Festiwalu „Na Góralską Nutę” najlepsze pary taneczne otrzymały uroczyście 'Góralskie Oskary” : złote, srebrne i brązowe.

Festiwal „Na Góralską Nutę” – to nie tylko święto chicagowskich Górali, ale także całej Polonii.

Festiwal to jedna z największych tego typu imprez polonijnych na świecie.

Przez scenę Domu Podhalan przewija się ponad 1000 artystów. Najmłodsi mają 3 – 4 latka!. Jest gwarno i wesoło. Jest patriotycznie!!

Jednym ze sponsorów tegorocznej edycji festiwalu była Polska Fundacja Banku Pekao.

Żródło: https://zppa.smugmug.com/ZPPA-2023/40-Festiwal-na-G%C3%B3ralsk%C4%85-Nut%C4%99-sobota/i-DVK7Kv8/A