25 lat ZP w Ochotnicy Dolnej

W niedzielę 29 stycznia w Ochotnicy Dolnej odbyła się uroczystość 25-lecia istnienia Oddziału ZP. Jubileuszowe spotkanie rozpoczęto się od mszy św. z udziałem pocztów sztandarowych Oddziałów Związku Podhalan z Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Łącka, Szczawnicy, Nowego Targu, Kamienicy, Łopusznej, Odrowąża Podhalańskiego, Jazowska i Niedźwiedzia oraz gości zaproszonych i miejscowej ludności.

Uroczystej mszy św. przewodniczył kapelan Związku Podhalan w Polsce ks. dr Stanisław Kowalik z Ochotnicy Górnej, zaś koncelebrę sprawowali: z ks. proboszcz Paweł Legutko i ks. Kanonik Stanisław Wojcieszak. W czasie mszy św. złożyli uroczyste ślubowanie nowi członkowie ZP w Ochotnicy Dolnej: Katarzyna Chlebek, Monika Polczyk, Maria Tworek, Joanna Jankowska oraz Paweł Ziemianek.

Po przemarszu do Wiejskiego Ośrodka Kultury kontynuowano spotkanie. Prezes ochotnickiego Oddziału ZP Jan Lizoń powitał zebranych wśród których znaleźli się m.in. polscy parlamentarzyści: poseł Anna Paluch i senator Jan Hamerski, przedstawiciele lokalnego samorządu –z wójtem Gminy Stanisławem Jurkowskim i przewodniczącym Rady Franciszkiem Ziemiankiem na czele, przedstawiciele Koła Łowieckiego „Cietrzew” ze sztandarem, strażacy, sołtysi, radni i dyrektorzy szkół z terenu Ochotnicy Dolnej oraz licznie przybyli członkowie Związku Podhalan. Zarząd Główny ZP reprezentował wiceprezes Julian Kowalczyk.

Do członków ochotnickiego oddziału zaproszeni goście skierowali słowa uznania oraz życzenia i gratulacje. Został także odczytany list gratulacyjny od Wiedeńsko-Krakowskiego Stowarzyszenia Kultury. W imieniu władz Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk podziękowali byłym prezesom oddziału ZP w Ochotnicy Dolnej za zaangażowanie i wieloletnią działalność na niwie krzewienia tożsamości regionalnej. Za wieloletnie zasługi kilkunastu zasłużonych członków Oddziału ZP w Ochotnicy Dolnej otrzymało ryngrafy i dyplomy. Wręczenia nagród dokonali wspomniani prezesi; Zarządu Głównego i Oddziału ZP.

Spotkanie uświetniły występy miejscowych zespołów regionalnych „Nucicki” oraz „Spod Gorca” a na zakończenie zagrał zespół „Ochotnicka Chałtura” składający się z członków Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna.

Julian Kowalczyk

Zdjęcia, tekst w linku poniżej: