2021 Rok Górali w Województwie Śląskim

Rok 2021 w województwie śląskim został ogłoszony Rokiem Górali. Stosowną uchwałę podjął 14 grudnia jednogłośnie Sejmik Województwa Śląskiego. Spotkanie, na którym ogłoszono, że nadchodzący rok będzie w województwie śląskim Rokiem Górali, było z wiadomych przyczyn bardzo skromne. W Wilkowicach spotkali się przedstawiciele Górali z województwa śląskiego: Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego.

– Trzy pasma górskie, dwie grupy góralskie, dwa regiony, dwie zlewnie wód a jedno województwo – podsumowuje sekretarz Oddziału Górali Śląskich Związku Podhalan Józef Michałek zasadność podkreślenia obecności Górali w województwie śląskim. W strukturach Oddziału działa też Ognisko Górali w Koszarzyskach.

W ramach Roku Górali w Województwie Śląskim miejscowe Oddziały zaplanowały około 40 uroczystości by uczcić to wydarzenie. Mamy nadzieję, że pandemia pozwoli na ich realizację. W organizacji uroczystości Oddziały wspiera, z ramienia Prezydium ZGZP Wiceprezes Stanisław Lizak.