160-lat objawień Matki Boskiej Jaworzyńskiej

160 lat temu Marysi Murzańskiej na Rusinowej Polanie objawiła się Matka Boża. Na tę pamiątkę w miejscu objawienia powstała kapliczka gdzie w tym roku rozpoczęła się uroczystość 160-lecia Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Organizatorami uroczystości były dwie gminy: Gmina Bukowina Tatrzańska, gdzie znajduje się wspomniana Polana Rusinowa oraz Gmina Poronin, gdzie na sąsiedniej polanie na pamiątkę objawień Matki Bożej Królowej Tatr została wybudowana Kaplica na Wiktorówkach. Tegoroczna Mszę Święta na Rusinowej Polanie koncelebrował abp Marek Jędraszewski, który wygłosił okolicznościową homilię.

Na uroczystość wyruszyły dwie pielgrzymki: z Gminy Poronin oraz z Gminy Bukowina Tatrzańska. Po uroczystości na Rusinowej Polanie figura Matki Boskiej Jaworzyńskiej w uroczystej procesji została przeniesiona do Kaplicy na Wiktorówkach gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wśród uczestników nie zabrakło również przedstawicieli Związku Podhalan na czele z Prezesem Julianem Kowalczykiem oraz Chorążym Robertem Chowańcem i pocztami sztandarowymi, a także przedstawicieli lokalnych samorządów: Gminy Poronin, Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Powiatu Tatrzańskiego.