Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
100-lecie powstania Oddziału Nowy Targ

100-lecie powstania Oddziału Nowy Targ

Oddział Nowy Targ rozpoczął świętowanie 100. rocznicy powstania Jeden z najstarszych Oddziałów Związku Podhalan. Życzymy wspaniałych obchodów i kolejnych 100 lat owocnej działalności

Dziękczynna Msza św. w kościele Św. Jana Pawła II rozpoczęła obchody 100-lecia nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan. Koncelebrowało ją czterech kapelanów Związku, a jego władze reprezentował prezes Zarządu – Julian Kowalczyk.
Epidemiczna sytuacja grono uczestników ograniczyła do kilkudziesięciu osób. Większość z nich przybyła na religijną uroczystość w góralskim odzieniu. Z wysokości chóru muzyką i śpiewem ubogacali liturgię „Mali Hyrni” i „Hyrni”. Religijnej uroczystości towarzyszyły dwa oddziałowe sztandary – stary i nowy.
Homilię głosił ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, sięgając czasów pomieszania świadomości narodowej na terenach pogranicza. Wspominał on postaci i zasługi budzicieli polskości, twórców i luminarzy regionalnego ruchu: Wojciecha Halczyna z Lendaku, „apostoła Orawy” – Piotra Borowego z Rabczyc i ks. Ferdyndanda Machaya, którzy w 1919 roku pojechali na konferencję pokojową do Paryża, a potem do prezydenta Stanów Zjednoczonych, by zabiegać o przyłączenie Spisza i Orawy do Polski. Po nich drogę regionalnemu ruchowi wytyczali poeci, nauczyciele, pisarze, legioniści – Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jakub Zachemski, Feliks Gwiżdż, ale i znamienici lekarze, działacze narodowi, społecznicy, parlamentarzyści – jak doktor Jan Bednarski.
W modlitewnym westchnieniu wspomniani byli wszyscy żyjący i nieżyjący prezesi nowotarskiego Oddziału, począwszy od założyciela Ogniska Związku Podhalan w Nowym Targu, z podkreśleniem zasług Staszlów, Kudasików, Szewczyków. Józef Różański – z tego samego pokolenia regionalnych działaczy – podczas dziękczynnej Mszy włączył się w modlitwę wiernych.
– On Was widział w ideale – zwracał się ks. Zązel do zebranych w murach kościoła, któremu patronuje św. Jan Paweł II. – W dzisiejszym czasie pewnie już by spojrzał inaczej. Baczmy więc, żebyśmy nie roztyrmanili tego, co jest pracą pokoleń, naszą tradycją i chlubą.
Już po Mszy św., koncelebrowanej przez księży prałatów Władysława Zązla i Mieczysława Łukaszczyka, ks. dra Stanisława Kowalika oraz gospodarza parafii – proboszcza Jana Karlaka, słowo do zgromadzonych rzekł prezes Julian Kowalczyk, wskazując na szczególną rolę Oddziału działającego w Mieście, które od wieków jest naturalnym centrum Podhala w różnych dziedzinach życia, które gościło najwięcej zjazdów Związku.
Następnym punktem jubileuszowych wydarzeń ma być Watra Pamięci na Zadziale, w kolejną rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Na możliwość zorganizowania tłumniejszej już kulminacji obchodów, „miastowi” górale będą jednak musieli prawdopodobnie zaczekać do września. Taka też data jest wyznaczona.

Tekst. Podhaleregion.pl
Fot. Fot Film Spisz Podhale