Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
100-lecie Oddziału w Czarnym Dunajcu

100-lecie Oddziału w Czarnym Dunajcu

To była szczególna uroczystość zarówno dla członków Związku Podhalan w Czarnym Dunajcu, jak i dla całego Związku Podhalan  ❗️

12 czerwca odbyły się obchody 100-lecia Związku Podhalan Oddziału w Czarnym Dunajcu i 100-lecia wystąpienia Władysława Orkana na Zjeździe Podhalan w Czarnym Dunajcu. Wydarzenie rozpoczęło się od zbiórki licznych pocztów sztandarowych przy remizie OSP w Czarnym Dunajcu, skąd zebrani wyruszyli na mszę świętą, którą odprawił biskup Janusz Mastalski.

Kolejna część uroczystości miała miejsce na rynku w Czarnym Dunajcu, gdzie można było obejrzeć rekonstrukcję wystąpienia Władysława Orkana na VI Zjeździe Podhalan 13 sierpnia 1922 r., podczas którego poeta wygłosił słynne „Wskazania dla synów Podhala”.

Następnie zgromadzeni przeszli w uroczystym orszaku na stadion sportowy, gdzie powitano gości, w tym Prezesa ZPPA Stanisława Sarnę, Członków Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce: Prezesa Juliana Kowalczyka, Wiceprezes Janinę Naporę, Wiceprezes Annę Trebunię-Wyrostek, Sekretarza Kazimierza Bielaka i Chorążego Roberta Chowańca, Prezesów Oddziałów Związku Podhalan, a także władze samorządowe. Przedstawiciele powyższych instytucji wygłosili swoje przemówienia, a laureaci konkursów „Portret Władysława Orkana” i „Władysław Orkan inspiruje” odebrali nagrody.

Ponadto wystąpiły zespoły regionalne: „Cornodunajcanie”, „Dolina” z Krempach, „Zeleźnica” z Pieniążkowic i „Watra” z Gminy Czarny Dunajec oraz zespół „New Market Jazz Band”, a na zakończenie wieczoru zorganizowano zabawę taneczną, którą poprowadził zespół folkowy „Giganci”.

W trakcie wydarzenia dzieci i młodzież mogły wziąć udział w warsztatach z rzeźby pod okiem artysty rzeźbiarza z Czarnego Dunajca – Wojciecha Pondla oraz podziwiać prace Jana Matei, Józefa Watychowicza, Krzysztofa Kuli, Anny Buńdy-Doruli i Jacka Wiśniewskiego.