100 lat Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan

Wczoraj 19.09.2021 r. odbywały się główne uroczystości z okazji 100-lecia Związku Podhalan w Nowym Targu. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Głównym celebransem był bp Damian Muskus.

W homilii bp Muskus nawiązał do hasła widniejącego na sztandarze pierwszego Związku Górali: „W jedności siła”. Podkreślał, że dzięki zjednoczeniu wokół wspólnego celu Polacy zdołali odzyskać wolność, ocalili swoją kulturę i wiarę. – I na odwrót, gdy zaczynało brakować jedności, gdy mnożyły się podziały, gdy zamierał dialog między różnymi grupami, a własne interesy stawały się ważniejsze niż dobro wspólne, przestawaliśmy istnieć jako wspólnota, traciliśmy tożsamość. Tak było w przeszłości, tak jest i dziś – stwierdził.

Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Słowackiego, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Władysława Orkana.

Następnie w auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej zorganizowana została uroczysta akademia jubileuszowa, którą urozmaicił występ zespołu regionalnego Młode Podhale. Po południu w Skalnym Dworku rozpoczęły się Góralskie Posiady. Zakończyła je zabawa taneczna z zespołem Warasy.

Fot. Szymon Pyzowski

Tekst KAI