1 października Wilkowice sięgają do swoich góralskich, żywieckich korzeni !!!

W tym dniu Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach wraz z całą Gmina Wilkowice będzie świętował nadanie wilkowickiemu oddziałowi sztandaru Związku Podhalan.

Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach powstał wiosną 2016 roku zrzeszając osoby dla których tradycja przodków i dziedzictwo górali żywieckich jest istotnym elementem ich życia. Oddział nawiązuje do historii ruchu góralskiego w Wilkowicach na których terenie do września 1939 roku, do wybuchu II Wojny Światowej działał prężnie Związek Górali Beskidu Zachodniego, a jedna z jego głównych jednostek organizacyjnych, zwana ‘hurmą’, znajdowała się właśnie tutaj. Wilkowice obok wchodzących w skład gminy, Bystrej i Mesznej, były przez setki lat granicznymi miejscowościami na północno-zachodniej granicy górali beskidowych żywieckich, co przytaczali w swoich publikacjach najwięksi polscy etnografowie, Wincenty Pol i Seweryn Udziela.

Zdając sobie sprawę z powojennej erozji lokalnych tradycji i tożsamości, napływu na teren gminy znaczącej ilości ludności z całej Polski, wilkowicki oddziału Związku Podhalan postawił sobie za cel pracę organiczną nad odrodzeniem lokalnego dziedzictwa i kultury górali żywieckich, poprzez edukację regionalną, kształtowanie postaw mieszkańców gminy i współpracę z pozostałymi oddziałami Związku Podhalan, w tym innymi oddziałami górali na terenie Żywiecczyzny, w skład której wchodzą również tereny gminy Wilkowice.

Ufundowany przez mieszkańców gminy, firmy i instytucje sztandar jest zewnętrznym widocznym symbolem odrodzenia się Górali Żywieckich na terenie Gminy Wilkowice i znakiem przynależności do wspólnoty Górali Polskich.

Górale z Wilkowic serdecznie zapraszają na uroczystość odpustową połączoną z ceremonią nadania ich oddziałowi sztandaru. Tradycja łączy się w tym dniu z nowoczesnością i zaadresowaniem przekazu do młodzieży ponieważ uroczystościom głównym będzie towarzyszył koncert zespołu „Psio Crew”, docenianej w Polsce i na świecie formacji folkowej, związanej osobowo z Wilkowicami i Oddziałem Górali Żywieckich w Wilkowicach.

Program obchodów uroczystości obejmuje:

11:10 Uroczysty korowód pocztów sztandarowych oddziałów Związku Podhalan spod strażnicy OSP Wilkowice do kościoła św.Michała Archanioła w Wilkowicach

11:30 Msza Odpustowa z ceremonią poświęcenia sztandaru

13:00 Przemarsz pocztów i delegacji do budynku OSP Wilkowice

Estrada obok strażnicy OSP Wilkowice
13:30 Występ zespołu regionalnego “GROJCOWIANIE”

14:00 Występ kapeli “HAJDUK” ze Szczyrku

14:30 Koncert zespołu “PSIO CREW”