Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
64. Konkurs Palm Wielkanocnych
24
marzec, 2024
Start godzina: 12:00

64. Konkurs Palm Wielkanocnych

Miejsce: Rabka-Zdrój, Muzeum im. Wł. Orkana

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju i Centrum Kultury, Sportu i Promocji mają zaszczyt zaprosić na doroczny 64. Konkurs Palm Wielkanocnych. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga corocznie rzesze miłośników kultury tradycyjnej. Tegoroczny Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez Muzeum w Rabce odbywa się od 1958 roku i był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce.

Wykonywanie palm zwanych baziami to jeden ze zwyczajów, który w okolicach Rabki przetrwał w niezwykle reliktowej formie. Celem konkursu jest podtrzymanie lokalnych tradycji związanych z kwietną niedzielą. Konkurs Palm rozpoczyna się uroczystą mszą świętą podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy konkursu, mieszkańcy Rabki i przybyli licznie turyści podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka, w którym mieści się Muzeum Regionalne.

Na czele barwnej procesji podąża grupa rekonstrukcyjna, inscenizująca tryumfalny wjazd Zbawiciela do Jerozolimy, całości towarzyszy góralska muzyka. Konkursowi towarzyszą występy lokalnych zespołów regionalnych, a także kramy wielkanocne z wyrobami lokalnych twórców ludowych oraz poczęstunek tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. O randze konkursu świadczy fakt, iż właśnie w Palmową Niedzielę do Rabki zjeżdżają tłumnie turyści podziwiać to zjawiskowe wydarzenie.

Na temat konkursu nakręcono także kilka filmów dokumentalnych m. in. przez TVP Kraków, TV Polonia itd. Konkurs wspierają władze samorządowe oraz liczne organizacje, stowarzyszenia, szkoły i sanatoria.