Jubileusz Związku Podhalan w Ameryce.

Nie tylko ZP w Polsce świętuje jubileusz swego istnienia. Równe 90- lat temu, w listopadzie 1929r., polscy górale przebywajacy na amerykańskim kontynencie postanowili utworzyć swoją góralską organizację. Kierowała nimi miłość i tęsknota za Polską, a oganizacja, zrzeszająca ludzi uprawiających kulturę góralską, miała wypełnić tę pustkę. W listopadzie 1929r. w Chicago został zarejestrowany Związek Podhalan Ameryki Północnej, pierwszym prezesem został wybrany Henryk Lokański. Obecnie na czele ZPAP, skupiajacego górali w kilkudziesieciu kołach, stoi prezes Józef Cikowski.

Na jubileuszowe uroczystości Związku Podhalan Ameryki Północnej 23.11.br. przybyli także delegaci z Polski: wiceprezes ZP Andrzej Napora z małżonką, redaktor naczelny ZP Julian Kowalczyk oraz członek Prezydium ZGZP Wojciech Wyszyński.

Wśród uczestników i gości jubileuszowego Zjazdu w Chicago byli m.in.: minister i doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy- Adam Kwiatkowski, konsul generalny RP w Chicago, delegacja Zakopanego na czele z burmistrzem Leszkiem Dorulą, delegacja ZP z Kanady na czele z Agnieszką Zagórską, delegaci kół ZP rozsiani po Ameryce np. z Arizony, Nowego Jorku … oraz wielu innych miejsc. Na uroczysty bankiet w domu góralskim w Chicago przybyło prawie 500 osób.

Spotkanie w „góralskim” poprzedziły: złożenie wiązanki kwiatów na grobie pierwszego prezesa ZPPA oraz msza święta koncelebrowana przez kilkunastu księży- kapelanów kół ZPAP. Oprawę mszy w kościele MB Częstochowskiej zapewniły liczne poczty sztandarowe kół ZPAP, czytania i modlitwy w gwarze góralskiej, muzyka i śpiew góralski w wykonaniu kapeli i wiernych.

Jubileuszowe spotkanie przebiegało w atmosferze gratulacji, podziękowań, odznaczeń i wyróżnień oraz występów regionalnych zespołów działających przy ZPPA, przy suto zastawionych stołach.
Jubileuszowy rok ZPPA świętują także koła ZP. Jednym z przykładów są spotkania andrzejkowe organizowane przez różne koła ZPAP. Dla 700 uczestników andrzejek zorganizowanych przez koło ZPPA Czarna Góra w lokalu „Belweder” zagrał góralski zespół wokalno-muzyczny z Polski. Nasza związkowa delegacja była honorowym gościem, przez chwilę w „Belwederze” bawiła także tegoroczna królowa ZPPA, która w ten sobotni wieczór (30.11.) odwiedziła kilka równoległych imprez kół ZPPA.
JK