preloder
Związek Podhalan

„Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich- Święto Baców” – relacja

dodał Administrator, 22 maja, 2018

„Współczesne pasterstwo w Karpatach polskich- Święto Baców”
Niedziela 22 kwietnia br. stała się symboliczną datą otwarcia sezonu pasterskiego 2018r. Tego dnia w ludźmierskim sanktuarium spotkali się bacowie i juhasi z rodzinami, aby przez udział w uroczystej mszy św. i błogosławieństwo przygotować się do wiosennego redyku.

„Święto baców” rozpoczęło się od spotkania organizacyjnego w Domu Podhalańskim im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana. Przejście rodzin pasterskich z kapelą góralską i kierdelem owiec pod budynek kościoła w Ludźmierzu wzbudził wielkie zainteresowanie wśród uczestników i gości spotkania. Po dotarciu na miejsce owce zostały zapędzone do kosoru (drewniane ogrodzenie w formie czworoboku) na placu przykościelnym, zaś przedstawiciele baców i księża spotkali się przy studni przed kościołem, aby zaczerpnąć wody i przenieść do sanktuarium. Warto wspomnieć, że z ludźmierską studnią wiążą się cudowne uzdrowienia.
Aktywny udział rodzin bacowskich można było obserwować także w dalszej części spotkania. Był aktywny udział we Mszy św. w regionalnej oprawie, bacowska procesja z darami, odebranie szczap do zapalenia pierwszej watry. Wszyscy zgromadzeni w kościele bacowie mogli odebrać poświęcone: wodę, szczapy i kalendarze ludźmierskie. Po mszy św. dokonano uroczystego mieszanie owiec, zaś kapelan ZG Związku Podhalan ks. dr Stanisław Kowalik poświecił i okadził kierdel (stado owiec).
Spotkanie uczestników i gości kontynuowano w formie warsztatów edukacyjnych na temat muzyki i obrzędowości pasterskiej w namiocie, gdzie można było wysłuchać prelegentów (Rola baców w podtrzymywaniu pasterskiej kultury – Andrzej Gąsienica Makowski, Bacowie filarem pasterskiej kultury – Krzysztof Krół-Łęgowski), obejrzeć okolicznościową wystawę, zasięgnąć informacji z zakresu pasterstwa, degustować i zakupić produkty pasterskie – sery, oscypki i korboce.

Anna i Julian Kowalczyk

 

Kamil Kowalczyk

Załączniki:


Współpracujemy z:

PIYKNIE PYTOMY
przekaż 1% swojego podatku na rzecz stowarzyszenia:  ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE
al. Tysiąclecia 35 pokój nr. 13, 34-400 Nowy Targ Tel. 18 264 95 23 NR KRS: 0000050394

Konto nr: 18 8812 0005 0000 0000 0404 0001

Szybko i sprawnie.
Zachęcamy do samodzielnego rozliczenia z Urzędem Skarbowym
https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000050394/?cel=Zarząd+Główny