preloder
Związek Podhalan

Warsztaty edukacyjne: Kondycja folkloru góralskiego w nasyj wsi – Maruszyna

dodał Administrator, 10 Grudzień, 2017

W niedzielę 10.12 br. w Maruszynie odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu kultury pasterskiej i dziedzictwa przyrodniczego na temat kondycji folkloru góralskiego.

Po mszy św. przed budynkiem kościoła można było zakupić drobne świąteczne wyroby regionalne przygotowane przez miejscowy Oddział ZP.

Po przejściu do miejscowej remizy OSP, warsztaty góralskie otworzyła kapela góralska, zaś prezes ZP w Maruszynie – Krystynę Rychtarczyk-Szczypta przywitała wszystkich zebranych.

Po występie miejscowego zespołu góralskiego „Marusynianie” dr Stanisława Trebunia Staszel przedstawiła zgromadzonym uczestnikom prezentację multimedialną z zakresu historii i etnografii górali, po czym rozpoczęła się dyskusja na temat kondycji folkloru góralskiego. Na sali można było zauważyć całe, wielopokoleniowe rodziny góralskie, miejscową inteligencję z ks. proboszczem na czele, zaproszonych gości.

Posiady zakończył występ teatralny o zabawnych sytuacjach wynikłych z łączenia tradycji z nowoczesnością na wsi góralskiej. Wart podkreślenia jest fakt, że pomimo kilku godzin spotkania nie ubyło zebranych, a wszyscy zgromadzeni- zarówno dzieci, rodzice i najstarsi mieszkańcy potrafili podczas posiadów zainteresować się programem spotkania, Uczestnicy warsztatów mogli też popróbować regionalnego potraw.

Anna i Julian Kowalczyk


Współpracujemy z:

PIYKNIE PYTOMY
przekaż 1% swojego podatku na rzecz stowarzyszenia:  ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE
al. Tysiąclecia 35 pokój nr. 13, 34-400 Nowy Targ Tel. 18 264 95 23 NR KRS: 0000050394

Konto nr: 18 8812 0005 0000 0000 0404 0001