Sekretariat w Ludźmierzu

ul. Jana Pawła II 116,
34-471 Ludźmierz

tel. kom. 530 386 403

Środa: 900 - 1800

Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 900 - 1500

zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp1
zp3
zp4
zp5

Aktualności Związku Podhalan w Polsce

Jesteś tutaj:
Uroczystości upamiętnienia postaci Feliksa Gwiżdża

Uroczystości upamiętnienia postaci Feliksa Gwiżdża

Nowy nagrobek Feliksa Gwiżdża ps. Stryk – legionisty, zasłużonego dla góralszczyzny literata i poety, Prezesa Związku Podhalan, posła i senatora II RP, żołnierza AK, został uroczyście poświęcony na Czerniakowskim Cmentarzu w Warszawie.

W dniu 20 maja 2018 delegacja żołnierzy wraz z dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Ryszardem Pietrasem i pocztem sztandarowym 21 BSP uczestniczyła w uroczystościach upamiętnienia postaci Feliksa Gwiżdża.
Organizatorem uroczystości był Zarząd Główny i Warszawski Oddział Związku Podhalan oraz Parafia Św. Bonifacego w Warszawie.
Licznie przybyłe delegacje i poczty sztandarowe Oddziałów Związku Podhalan wzięły udział we Mszy Św. w kościele OO. Bernardynów, której przewodniczył proboszcz Parafii OFM Egidiusz Włodarczyk. Prezes Warszawskiego Oddziału Związku Podhalan Pan Łukasz Zięba powitał przybyłych na uroczystość i przypomniał drogę życiową i dokonania Feliksa Gwiżdża. Wspaniałą homilię w gwarze góralskiej wygłosił kapelan ZG Związku Podhalan ks. Stanisław Kowolik z Ochotnicy Górnej.
Po Mszy Św. uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi oddziałów Związku Podhalan i wojskową asystą honorową przemaszerowali na Cmentarz Czerniakowski.
Nagrobek tego wielce zasłużonego Ojczyźnie górala, został odnowiony staraniem Oddziału Warszawskiego ZP. Podczas uroczystości na cmentarzu Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Pan Andrzej Skupień, wręczył Pani Barbarze Chacińskiej Medal Związku Podhalan w podziękowaniu za dwudziestoletnią, bezinteresowną opiekę nad grobem tego patrioty, poety i żołnierza. Dowódca 21 BSP gen. Ryszard Pietras podziękował za zaproszenie Podhalańczyków na tą piękną uroczystość i przypomniał wkład Feliksa Gwiżdża w tworzenie Drużyn Podhalańskich, których tradycje dziedziczy współcześnie brygada. Wspomniał również dobrego znajomego kapitana Gwiżdża twórcę pułków strzelców podhalańskich – generała górali Andrzeja Galicę.
W trakcie tego upamiętnienia z udziałem werblisty i sygnalisty z pododdziału Reprezentacyjnego Wojska Polskiego zabrzmiały także nuty góralskie. Z towarzyszeniem tej muzyki zebrani odśpiewali również pełną wersję pieśni autorstwa Feliksa Gwiżdża „Przybyli ułani pod okienko”.
Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki na grobie. Autorką nagrobka, który nawiązuje do stylistyki podhalańskiej z marmurową płytą pamiątkową jest Fausytna Makaruk – absolwentka ASP. Po uroczystości delegacja podhalańczyków została zaproszona przez organizatorów na poczęstunek.

Feliks Gwiżdż za udział w walce o niepodległość był odznaczony Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych. Zmarł w mokotowskim więzieniu bezpieki
27 maja 1952 roku w wieku 67 lat.

 

Artur Surmacz

Źródło: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich

 

Marcin Łada

 

Załączniki: