preloder
Związek Podhalan

Podsumowanie projektu SKW realizowanego przez Związek Podhalan (2017-2018)

Zakończyła się realizacja polsko-słowackiego projektu współpracy p.n. Szlak Kultury Wołoskiej. 10 partnerów ze strony Polski i Słowacji w ramach programu Interreg zrealizowało wiele działań promujących pasterstwo wołoskie podczas imprez kulturalnych i targów, warsztatów edukacyjnych i rękodzielniczych, seminariów i wystaw oraz w formie inwestycji (koliby-szałasy, bramy karpackie) i publikacji (przewodniki, podręczniki do edukacji regionalnej).

Związek Podhalan podjął się realizacji 25 warsztatów edukacyjnych i 5 rękodzielniczych wśród swoich członków na obszarze polskiej góralszczyzny (od Górali Śląskich na zachodzie po Górali Czarnych w Beskidzie Niskim na wschodzie). W tematyce pasterskich warsztatów znalazły się: Muzyka pasterska, Nuty i tańce, Kultura pasterska, Dziedzictwo przyrodnicze, Ekonomiczne aspekty gospodarowania pasterskiego, przerób i obróbka wełny, wyrób pasterskich instrumentów muzycznych, wyrób sprzętów pasterskich, snycerka, przerób baraniny i jagnięciny, wyrób serów.

W lipcu 2017r. podczas nadzwyczajnego Zjazdu Podhalan w Ludźmierzu uczestnicy i goście mogli wziąć też udział w Karpackich Targach Produktu Górskiego w Ludźmierzu gdzie góralscy wystawcy mogli zaprezentować swoje regionalne wyroby rękodzielnicze i pochwalić się wyrobami regionalnej kuchni. Z kolei jesienią w Bukowinie Tatrzańskiej miał miejsce Festiwal Wyrobów Wełnianych. Uczestnicy i goście festiwalu mogli obejrzeć w Bukowiańskim Centrum Kultury proces wyrobu wełnianych produktów, zapytać o szczegóły pracy rzemieślników, sprawdzić swoje umiejętności w niektórych etapach powstawania wyrobów wełnianych.

Wśród wielu działań prowadzonych przez Związek Podhalan w ramach projektu SKW warto wymienić jeszcze dwa. Pierwsze to budowa koliby do celów edukacyjnych na placu przy Domu Podhalan w Ludźmierzu, drugie działanie to wydanie podręcznika o tematyce pasterskiej do edukacji regionalnej w szkołach.

 

 

 

 


Współpracujemy z:

PIYKNIE PYTOMY
przekaż 1% swojego podatku na rzecz stowarzyszenia:  ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE
al. Tysiąclecia 35 pokój nr. 13, 34-400 Nowy Targ Tel. 18 264 95 23 NR KRS: 0000050394

Konto nr: 18 8812 0005 0000 0000 0404 0001

Szybko i sprawnie.
Zachęcamy do samodzielnego rozliczenia z Urzędem Skarbowym
https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000050394/?cel=Zarząd+Główny