Podsumowanie 2017 r. w Oddziale Związku Podhalan w Obidzy

Ważnym wydarzeniem dla Obidzy w 2017 roku był Orszak Trzech Króli. Choć impreza ta znana jest w całej Polsce od kilku dobrych lat, to w tej beskidzkiej miejscowości został zorganizowany po raz pierwszy. I od razu z wielką pompą, przy dużym udziale tutejszego oddziału Związku Podhalan, którego członkowie wcielili się w główne role Trzech Króli dosiadając swoich rumaków.

ZDJ nr 1 Orszak Trzech Króli

Tradycją Związku Podhalan Oddział Obidza stała się „Majówka za Górą”. 20 maja 2017 roku w przepięknej beskidzkiej scenerii pod krzyżem na Dorchówce (przysiółek Obidza-Zagóra) została odprawiona Msza św. za Ojczyznę, podczas której homilię wygłosił kapelan ZG ZP ks. Stanisław Kowalik. Wydarzenie zgromadziło tłumy mieszkańców Obidzy oraz wielu gości, w tym przedstawicieli okolicznych oddziałów Związku Podhalan. Uroczystość uświetniła kapela „Jaworcanie” oraz poczty sztandarowe i banderia konna. Po odśpiewaniu nabożeństwa majowego, mimo gęstniejących chmur, które skąd innąd nadawały górom niezwykły majestat, uczestnicy spotkania zgromadzili się wokół ogniska na wspólnym ucztowaniu, rozmowach, śpiewach, a nawet tańcach.

ZDJ 2 Majówka za Górą

Nową inicjatywą górali z Obidzy jest nabożeństwo drogi krzyżowej odprawianej w terenie w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Propozycja spotkała się z dużym odzewem społeczności lokalnej. Wieczorem 14 września 2017 r. w uroczystej czterokilometrowej procesji górskimi bezdrożami wzięło udział kilkaset osób. Na czele pochodu górale w tradycyjnych strojach nieśli otoczony pochodniami naturalnej wielkości krzyż. Tym razem pogoda nie była aż tak łaskawa, częstując wracających do domu pątników sążnistą jesienną ulewą.

ZDJ 3 Droga Krzyżowa

Dn. 30.12.2017 r. odbył się Opłatek Oddziału Związku Podhalan w Obidzy, który jednocześnie podsumował miniony rok oraz powitał nadchodzący 2018 noworocznymi życzeniami. Mszę Św. w miejscowym kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej odprawił Kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce ks. Stanisław Kowalik oraz Kapelan Oddziału w Obidzy ks. Jan Gwóźdź. Podczas Mszy Św. odbyło się ślubowanie nowych członków Oddziału w Obidzy. Po uroczystej Mszy Św. zaproszeni goście przy muzyce Kapeli Jaworcanie udali się do Szkoły Podstawowej w Obidzy, gdzie zostali powitani przez prezesa Władysława Wójcika. W trakcie spotkania swój talent muzyczny oraz aktorski zaprezentowały dzieci ze SP w Obidzy przedstawiając tradycyjne jasełka. Czas umiliły również siostry Lizoń w duecie akordeonowym. Opłatek zakończył się wspólnym kolędowaniem. Wśród gości nie zabrakło posłanki Anny Paluch, Wiceprezesa Zarządu Głównego ZP Piotra Gąsienicy, Radnego Województwa Małopolskiego Stanisława Pasonia, Kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nowym Sączu Janusza Klaga oraz miejscowych działaczy.
Do życzeń dołączyli się również Starosta Nowosądecki Marek Pławiak i Radny Powiatu Nowosądeckiego Tadeusz Zaremba.
Swoją obecnością zaszczyciły nas delegacje ZP Oddziałów w Łącku, Jazowsku, Tylmanowej, Szczawnicy, Kamienicy, Ochotnicy Dolnej oraz delegacja OSP Obidza.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i życzenia, do zobaczenia za rok !