Ostatnie pożegnanie ks. Franciszka Juchasa

Na czarnodunajeckim cmentarzu w rodzinnym grobowcu pochowano pochodzącego ze Starego Bystrego ks. prałata Franciszka Juchasa, m.in. wieloletniego proboszcza parafii w Poroninie.

W ostatnim pożegnaniu duchownego, koncelebrowanej przez 106 księży uczestniczyło wielu mieszkańców miejscowości wchodzących w skład parafii Trójcy Przenajświętszej w Czarnym Dunajcu, do której należy Stare Bystre. To właśnie w tej miejscowości, w której się wychował, ks. Franciszek przez ostatnie lata mieszkał. Tam też zmarł 15 listopada 2017 r., udając się na mszę świętą w miejscowej kaplicy.

Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył bp. Jan Zając, uczestniczyli także mieszkańcy Poronina i miejscowości, z którymi ks. Franciszek był związany poprzez swoją posługę kapłańską.

Nie zabrakło pocztów sztandarowych oddziałów Związku Podhalan z całego Podhala, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół i stowarzyszeń.

W ostatnim pożegnaniu duchownego uczestniczyli członkowie jego rodziny. Obecne były m.in. dwie siostry.

Śp. ks. Franciszek Juchas zmarł w wieku 76 lat. Przez ostatnie lata duchowny mieszkał w rodzinnym Starem Bystrem i to właśnie tam nagle zmarł w drodze na mszę świętą w miejscowej kaplicy.
Ks. Franciszek Juchas urodził się w 1941 r. w Starem Bystrem. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu w 1959 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1965 r. z rąk abp. Karola Wojtyły przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował jako wikariusz w parafiach: Jawiszowice, Jaworzno – Niedzielska, Nowa Huta – Czyżyny, Kraków – św. Mikołaja.

W 1982 r. został proboszczem w Międzybrodziu Żywieckim, następnie w 1988 r. w Wiśniowej. W latach 1997 – 2012 był proboszczem w Poroninie. Był kapelanem Związku Podhalan oddział Poronin.

Ks. Franciszek Juchas był bratem zmarłego w 2014 r. ks. Tadeusza Juchasa, kustosza Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala i kapelana Związku Podhalan w Polsce.

Źródło wiadomości:
goral.info.pl