Jubileusz Związku Podhalan w Kanadzie Oddział Edmonton

Na pocątku wsyndy byli górole. Ale i teroz jest nie inacyj. Związek Podhalan w Kanadzie rośnie w siłę i obchodzi kolejny Jubileusz 25-lecia Oddziału Edmonton.

W dniach 18 i 19 Maja 2019 roku w Edmonton Jubileusz 25 lecia obchodził Oddział Związku Podhalan działający na ziemi Kanadyjskiej. Goście zaproszeni wraz z członkami oddziału spotkali się w sobotę 18 maja na kolacji powitalnej. W Niedziele 19 maja w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Edmonton, odbyła się uroczysta Msza Święta w oprawie góralskiej. Homilię wygłosił Ks. Władysław Karciarz OMI zaś głównym celebransem był Proboszcz Parafii ks. Mieczysław Burdzy OMI współcelebrowali Kapelan związku Podhalan w Kanadzie Ks. Adam Filas OMI oraz vicekapelan KS. Mieczysław Burczyk. Oprawę muzyczna zapewnił zespół Harnasie z Toronto.
Po Mszy odbyło się spotkanie w Sali domu weterana w Edmonton gdzie goście zaproszeni składali życzenia i podarunki. W imieniu Związku Podhalan w Polsce w uroczystości uczestniczyli: Wiceprezesi Piotr Gąsienica i Alojzy Lichosyt oraz członek Zarządu Artur Majerczak. Gościem z Polski był również Prezes Oddziału Związku Podhalan w Zakopanem-Krzeptówkach Jan Stachoń-Koszarek.
Życzenia złożył wiceprezes Piotr Gąsienica zaś pozostali członkowie delegacji wręczyli przywiezione upominki na ręce Prezeski Oddziału Edmonton Celiny Topór Urbaś. Rys historyczny oddziału przedstawił wiceprezes i wieloletni prezes oddziału Wojciech Chlebek. Swoje wystąpienie miał również Ksiądz kapelan Zarządu głównego Ks Adam Filas. Gościem Jubileuszu była Helena Studencka Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Stawiły się delegacje ze wszystkich oddziałów Związku Podhalan w Kanadzie z Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Kanadzie Agnieszką Zagórską. Wspaniały wieczór w miłej rodzinnej atmosferze , góralska muzyka zespołu Harnasie z Toronto jak i wspaniała praca DJ-a dopełniła całości. Dziękujemy za zaproszenie oddziałowi w Edmonton i pomoc w organizacji pobytu delegacji z Polski . Równie gorące podziękowania dla Zarządu Głównego ZP w Kanadzie za pomoc i wszelkie wsparcie. Szczególne podziękowanie rodzinie Jana Plewy w Missisagua , wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Kanadzie oraz Prezesowi Oddziału w Missisagua. Jesteśmy pewni ze zobaczymy się z wieloma z działaczy z Kanady na naszych obchodach stulecia w Krakowie.

Wywiad z Wojciechem Chlebkiem i Dariuszem Mrugałą Wiceprezesami
Oddziału Związku Podhalan w Edmonton Kanada dla radia RDN Małopolska.

Wywiad z Anną i Franciszkiem Stramów z Edmonton do Radia RDN Małopolska.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z obchodów.