preloder
Związek Podhalan

Góralskie Kolędowanie z dziecięcym zespołem „Śleboda” w Podczerwonem

dodał Administrator, 9 Styczeń, 2019

„Kolędnicy przy sałasie” to tytuł tegorocznych jasełek prezentowanych przez członków dziecięcego zespołu regionalnego „Śleboda” działającego przy oddziale Związku Podhalan z Podczerwonego i Koniówki.

Pierwszy występ odbył się tradycyjnie w Święto Trzech Króli w remizie OSP w Podczerwonem. Dzieci przedstawiły program nawiązujący do tradycji chodzenia po domach po kolędzie. Aniołowie najpierw proszą o wpuszczenie do domu, następnie wchodzi baca z juhasami i opowiadają o sobie. Pasterze zmęczeni pilnowaniem owiec zasypiają, ale wkrótce zostają obudzeni śpiewem aniołów, obwieszczającymi narodzenie Jezusa. Pastuszkowie idą do stajenki z darami. Pojawia się też postać dziada, który chodzi „po prośbie”, ale nie chce iść z pasterzami do Jezusa. Podczas jasełek prezentowane są góralskie kolędy i pastorałki m.in. „Na kondrackiej holi o północy”, „Jezusa narodzonego”, „Gore gwiozda Jezusowi”, „Oj, maluśki, maluśki”.
Kolejne występy zespołu już niebawem. 8 stycznia 2019 r. dzieci z Podczerwonego i Koniówki zaprezentują się podczas XXI Gminnego Konkursu Jasełek i Grup Kolędniczych w Czarnym Dunajcu. W niedzielę 13 stycznia 2019 r. wezmą udział Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek – Beskidzka Bitwa na Kolędy w Bystrej Śląskiej. Zwieńczeniem okresu kolędowania będą jasełka w Koniówce, które zaprezentowane zostaną w miejscowej remizie OSP 27 stycznia 2018 r.
Góralski zespół dziecięcy „Śleboda” działa przy oddziale Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka. Naukę tańca, śpiewu, gry na skrzypcach i basach pobiera łącznie 45 dzieci, najmłodszych mieszkańców Podczerwonego i Koniówki w wieku od 4 do 18 lat. Ich instruktorami są Karolina Piszczek i Krzysztof Długopolski – taniec, śpiew oraz Dawid Motor-Grelok – gra na instrumentach ludowych.
Organizatorzy jasełek w Podczerwonem serdecznie dziękują druhom miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej za udostępnienie pięknych sal i pomoc w przygotowaniu scenografii oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie poczęstunku. Podziękowania kierują także do sponsora – Centrum Handlowego Lenart i mieszkańców Podczerwonego i Koniówki, którzy mimo niesprzyjającej aury postanowili obejrzeć występ zespołu „Śleboda”.

Tekst i fot. Piotr Duraj


Współpracujemy z:

PIYKNIE PYTOMY
przekaż 1% swojego podatku na rzecz stowarzyszenia:  ZWIĄZEK PODHALAN W POLSCE
al. Tysiąclecia 35 pokój nr. 13, 34-400 Nowy Targ Tel. 18 264 95 23 NR KRS: 0000050394

Konto nr: 18 8812 0005 0000 0000 0404 0001